EL kehtestas Vene sõjaväeluure GRU juhile sanktsioonid

{{1548075960000 | amCalendar}}
GRU hoone Moskvas.
GRU hoone Moskvas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Liit kehtestas esmaspäeval keemiarelvadega seotud sanktsioonid üheksale Venemaa ja Süüria ametiisikule, kelle seas on Vene sõjaväeluure GRU ülem ja asejuht.

EL-i teatel on GRU juht Igor Kostjukov, tema esimene asetäitja Vladimir Aleksejev ning agendid Anatoli Tšepiga ja Aleksandr Miškin vastutavad mullu märtsis Inglismaal Salisburys korraldatud rünnakus kasutatud närvimürgi "omamise, transpordi ja kasutamise" eest.

EL külmutab Vene ametiisikute vara ja keelab neil EL-i reisida.

Lisaks kehtestatakse sanktsioonid viiele Süüria ametiisikule ja ühele Süüria keemiarelvade ametile, lisas blokk.

Kõikide sanktsioonid saanud isikute üksikasjad pannakse EL-i teatajasse üles hiljem esmaspäeval.

"See otsus panustab EL-i püüdlustesse seista vastu rahvusvahelist julgeolekut tõsiselt ohustavate keemiarelvade levikule ja kasutamisele," teatas EL pärast selle välisministrite kohtumist.

Vene spiooni Sergei Skripali ja tema tütre mürgitamises Salisburys on süüdistatud Vene agente. Juhtum põhjustas diplomaatilise kriisi ning selle tagajärjel saatsid lääneriigid välja arvukalt Vene diplomaate.

Skripalid elasid rünnaku üle, kuid juunis suri üks naine pärast seda, kui tema partner korjas üles ja andis talle ühe minema visatud parfüümipudeli. Uurijad usuvad, et selles transporditi Skripalid haiglavoodisse viinud närvimürki Novitšok.

Moskva eitab seost mürgitamisega ning on esitanud mitu erinevat selgitust ja vastusüüdistust.

Moskva: jätame endale õiguse vastata EL-i Salisbury-sanktsioonidele

Moskva jätab endale õiguse vastata Euroopa Liidu sanktsioonidele Venemaa vastu seoses Salisbury juhtumiga, ütles Vene välisministeerium esmaspäeval.

"Me jätame endale õiguse vastumeetmeteks selle ebasõbraliku sammu suhtes," ütles ministeerium oma veebiküljele postitatud teates.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: