Iiri peaminister: olen avatud arutelule, kuid lahutuslepet ei avata

Iiri peaminister Leo Varadkar.
Iiri peaminister Leo Varadkar. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Iiri peaminister Leo Varadkar ütles reedel, et on avatud arutelule Suurbritannia ja Euroopa Liidu lahutusleppe päästmise üle, kuid rõhutas, et leppe teksti avamine ei tule kõne alla.

Iiri peaminister Leo Varadkar ütles reedel, et on avatud arutelule Suurbritannia ja Euroopa Liidu lahutusleppe päästmise üle, kuid rõhutas, et leppe teksti avamine ei tule kõne alla. 

"Täna on minu jaoks võimalus kuulata erinevaid perspektiive ja seda, mida inimestel on öelda, ja võib-olla ka koguda mõned soovitused selle kohta, kuidas edasi liikuda," ütles Põhja-Iirimaad kõnelusteks sealsete erakondadega külastanud Varadkar. 

Iiri peaminister külastas Ühendkuningriiki kuuluvat Põhja-Iirimaad enne seda, kui ta võõrustas õhtul Dublinis Briti peaministrit Theresa May´d. 

Ühendkuningriik lahkub EL-ist 29. märtsil, kui jätkuvalt pole selge, missugustel tingimustel lahutus aset leiab. 

EL-i liidrid kordasid neljapäeval Brüsselis May´ga kohtudes, et ei ava novembris sõlmitud ja jaanuaris Briti alamkojas maha hääletatud lahutuslepet. May soovib lepet avada pärast seda, kui parlament andis talle volitused saavutada EL-ilt õiguslikult siduvad muudatused Iiri kaitsemeetme asjus ja lisada need lahutusleppesse. 

May jätkab kõnelusi igal rindel. Reedel said kokku ka Briti ja Iiri peaprokurör, et arutada, kas piiri asjus on võimalik kokku leppida.

Varadkar kordas reedel, et "lahutuslepe ja kaitsemeede ei kuulu läbirääkimisele". 

Iiri peaministri sõnul võib EL arutada muudatusi lahutusleppele lisatavasse poliitilisse deklaratsiooni tulevaste suhete kohta ja seda, "missugused tagatisi on võimalik anda selle kokkuleppe ratifitseerimisele kaasa aitamiseks". 

May pressiesindaja kinnitas reedel Londonis, et peaminister taotleb "õiguslikult siduvaid muudatusi" lahutusleppesse. 

Varadkarilt küsiti, mis on Briti peaministriga kohtumise mõte, kui ükski pool pole valmis oma positsioone muutma. 

"Kõik tahavad vältida leppeta Brexitit ja kõva piiri ja tahavad väga lähedasi poliitilisi ja majanduslikke suhteid Suurbritannia ja Iirimaa vahel," lausus Iiri valitsusjuht. "Seega seda, mis meid ühendab, on palju rohkem kui seda, mis meid lahutab. Aeg on otsa saamas ja me peame võimalikult kiiresti kokkuleppele jõudma." 

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: