Samost ja Sildam prognoosisid fraktsioonide seisukohti ränderaamistiku osas

Foto: Siim Lõvi /ERR

Ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam rääkisid Vikerraadio saates "Samost ja Sildam", et riigikogu arutlusel ÜRO globaalse ränderaamistiku üle on kõige lihtsam prognoosida EKRE ja Isamaa positsiooni, kõige rohkem küsimärke on aga Reformierakonna osas.

Samost ütles, et kõige lihtsam on prognoosida EKRE positsiooni, mis on ühemõtteliselt selge ehk ränderaamistikuga liitumise vastane. EKRE korraldab esmaspäeval hommikul Toompeal meeleavalduse ja Samost oletas, et sinna võib tulla päris palju rahvast, mis omakorda paneb asja emotsionaalsemasse konteksti.

"EKRE häälteasetuse suhtes olen täiesti veendunud, et nad käituvad taktikaliselt ja hääletavad kuidas iganes, et ränderaamistikuga ühinemist peatada," sõnas Samost.

Ka Vabaerakonna puhul võib ennustada, et nad hääletavad nii, et ränderaamistikuga liitumist takistada, aga kuidas fraktsioonis hääled jaotuvad, ei osanud Samost prognoosida. Sildam märkis, et kui Vabaerakonna juhatuse seisukoht oli, et ränderaamistik on saatanast, siis Vabaerakonna fraktsiooni kuuluva kuue liikme vastuseis ei pruugi nii ühtne olla.

Ka Isamaa käitumist hääletusel ei ole Sildami ja Samosti hinnangul keeruline prognoosida. Samosti sõnul oleks väga imelik, kui Isamaa hääletaks sellisel viisil, mis viiks lähemale Eesti liitumisele ränderaamistikuga.

"Isamaa on tegelikult kahvlis," märkis Sildam. "Nad peavad ühelt poolt hoidma Eesti konservatiivse rändepoliitika kuvandit, mis on minu arvates neil seni päris hästi õnnestunud, võib-olla on nad ka EKRE-lt mõned valijad saanud /.../ Aga Isamaa kahvel seisneb selles, mida teha siis, kui pead hääletama selgelt teiste koalitsioonipartnerite vastu."

Kõige enam küsimärke on suurima fraktsiooni, Reformierakonna puhul. Samost tõi välja, et kõigepealt soovis väliskomisjoni esimees, reformierakondlane, kuid fraktsiooni mitte kuuluv Marko Mihkelson, et riigikogu ränderaamistikku arutaks. Reedel aga muutis väliskomisjon Mihkelsoni juhtimisel avalduse sõnastust viisil, mis muutis arutelu riigikogus sisuliselt mõttetuks.

"Mis puudutab Reformierakonna hääletust homme, siis neil on ju mitu varianti: neil on võimalus minna ja hääletada avaldatud eelnõu poolt, mis on nende näo järgi tehtud, aga pole teada, kas eelnevalt ei üritata riigikogus nende sisestatud punkte sealt jälle välja võtta. Siis saavad nad vastu hääletada või jätta üldse hääletamata, nõuda kohaloleku kontrolli või muud sellist," loetles Samost.

Sildam tõi välja, et ka Reformierakonna fraktsioon ei ole ränderaamistiku osas üksmeelne - väidetavalt oleks kolmandik selle vastu ja kaks kolmandikku poolt. "Nii et see pilt on suhteliselt kirju," tõdes ta.

Keskerakonna fraktsiooni puhul nimetas Samost poliittehnoloogiliselt huvitavaks küsimuseks seda, kas kõik tulevad esmaspäeval kohale.

"Kindlasti on mitmetel päris suur kiusatus puududa," sõnas ta. "Kujutan ette, et maailmavaateliselt tahaksid päris paljud keskerakondlased asuda EKRE või Isamaa positsioonidel."

Sotsid teevad Samosti sõnul jätkuvalt kõik selleks, et ränderaamistik saaks Eesti toetuse.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: