Tarand esitas Harju maakohtusse EKRE vastu hagi

Indrek Tarand EKRE meeleavaldusel piiramisrõngas
Indrek Tarand EKRE meeleavaldusel piiramisrõngas Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Europarlamendi saadik Indrek Tarand esitas kolmapäeval Harju maakohtusse hagi EKRE vastu, kus nõuab muu hulgas valeandmete ümberlükkamist ja mittevaralise kahju hüvitamist.

Hagis leitakse, et EKRE on oma juhatuse liikmete kaudu avaldanud Tarandi kohta valeandmeid ja ebakohaseid väärtushinnanguid mullu 26. novembril Toompeal EKRE korraldatud avalikul koosolekul toimunu kohta.

Tarand soovib, et EKRE avaldaks oma veebiportaalis Uued Uudised avaliku teate ning esitaks kõikidele Eesti meediakanalitele pressiteate, milles märgib, et on avaldanud tema suhtes valeandmeid selle kohta, et Tarand oli 26.11.2018 avalikul koosolekul joobes, tungis kallale korraldajatele, laamendas, pani toime varguse ja takistas teise erakonna sõnavabadust.

Samuti soovib Tarand, et EKRE juhatuse liikmed Martin Helme ja Jaak Madison lükkaks valeandmed ümber riigikogu istungil.

Hagis tuuakse välja, et EKRE on avaldanud nii avalikul koosolekul kui pärast seda kohatuid väärtushinnanguid nii sõnas, teos kui ka spetsiaalselt loodud meemides selle kohta, et Tarandi suhtes on vägivald lubatav, õigustatud ja vägivalla tagajärg ebapiisav. Kohtult palutakse mõista EKRE-lt Tarandi kasuks välja tekitatud mittevaraline kahju kohtu õiglasel äranägemisel määratud summas.

"Meil pole raske hagis esile toodud asjade tegelikku kulgu tõendada," ütles Tarandi esindaja vandeadvokaat Maria Mägi-Rohtmets. "Sõnadest ja tegudest on olemas videomaterjal."

Mägi-Rohtmets ütles, et korrakaitseseaduse kohaselt peab avaliku koosoleku korraldaja tagama korra, arvestades koosoleku temaatikat ja osalejate meelsust. Kõnealusel koosolekul polnud tema hinnangul polnud korra tagamise meetmed ei mõistlikud ega piisavad.

EKRE korraldatud ÜRO ränderaamistiku vastasel piketil haaras Tarand mikrofoni enda kätte ja püüdis sõna võtta. Ta lükati kõnepoodiumilt alla, tõugati pikali ning mõned meeleavaldajad lõid teda jalaga. Seejärel toimetas K Security turvamees Tarandi piketikohast eemale, kus seisis politseinik. Politsei Tarandil joovet ei tuvastanud.

Mägi-Rohtmetsa sõnul hakkasid koosoleku korraldajad abi pakkumise ja vabandust palumise asemel avaldama Tarandit alandavaid avaldusi ja sajatama politseid, kes olevat valesti käitunud. Ta märkis, et sellest vallandus sotsiaalmeedias massiline halvustamine, viha ja vaen, mida EKRE juhatuse liikmed toitsid ja õigustasid riigikogu kõnepuldist ning ajakirjanduses.

21. jaanuaril saatis Mägi-Rohtmets EKRE juhatuse liikmetele kohtuvälise ettepaneku lükata ümber Tarandi suhtes avaldatud valeandmed ja ebakohased väärtushinnangud, aga sellest keelduti.

Tarandi advokaat ütles, et vabandamist EKRE-lt kohtu kaudu ei nõuta, sest vabandamine on isiku sees kujunev väärtus ja väärikuse väljendus. "Kui selleks vaba tahe ja võimekus puudub, siis kohtutäitur siin ei aita".

Indrek Tarandi sõnul pole küsimus mitte tema isikus, vaid selles, kas Eesti Vabariik on kodanike õigusi austav ja kaitsev demokraatia või mingisuguse grupeeringu poolt usurpeeritud institutsioon, kus atamanid määravad, kellele kui palju kere peale antakse.

Madison: tegu on Tarandi valimiskampaaniaga

Jaak Madison ütles ERR-ile, et EKRE hinnangul käitus Tarand matslikult, ebaviisakalt ja agressiivselt, häirides nende rahumeelset meeleavaldust ja tekitades kahju mikrofoni lõhkumisega.

"Oleks huvitav näha, kuhu kohus oma otsusega jõuab, kohtuotsus tuleb ju alles pikema aja jooksul ja näeme tänasel päeval selgelt, et tegu on Indrek Tarandi viimase paanilise püüdega saada enne valimisi kuidagi meediakülgedele, sest poliitiliselt on ta kustunud täht - keegi temast ei räägi ja kellelegi ta huvi ei paku," lausus Madison ja lisas, et suhtub skeptiliselt võimalusse, et Tarandil õnnestuks sellega valimistulemusi muuta.

Ta märkis, et Tarand on tekitanud endale tihti alkoholijoobes oleva isiku renomee ja tema käitumine 26. novembri üritusel ei jätnud paljudele mingit kahtlust, et inimene ei saa olla adekvaatses seisundis.

EKRE poliitiku sõnul võib Tarand nõuda, mida tahab, kuid tema kohtuasjaga oma pead väga ei vaeva. 

"Pean seda totaalselt poliitiliseks kampaaniaks, kuid väga haledaks ja ebaõnnestunuks, mis kindlasti ongi kohane Indrek Tarandile tänasel päeval kui eilse päeva poliitikule," lausus Madison.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: