Kaasik: Euroopa Keskpank saaks vajadusel Itaalia võlaturul sekkuda

Kui Itaalia võlakirjaturg võib hakata mõjutama Euroopa majandust tervikuna, on Euroopa Keskpangal olemas programm sekkumiseks, ütles Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik.

Kaasik ütles ERR.ee veebisaates "Otse uudistemajast", et ta loodab ning viimase aja indikatsioonid on, et Itaalia poliitilised jõud suudavad mõistlikule kokkuleppele jõuda vältimaks suuremat kriisi.

"Poliitilise kriisi oht on alati olemas, sest lõpuks on need poliitilised valikud, mida riik peab tegema. Ja kui riik on euroalas, peab ta teadvustama, et tal on erinevad piirangud peal," selgitas asepresident.

Kaasiku sõnul avaldub see selgelt näiteks, milline on finantsturgude hinnang Itaalia olukorrale ehk milline on Itaalia riigivõla intress parasjagu turgudel. Teisisõnu, kui odavalt või kallilt peab riik parasjagu raha sisse laenama.

"Usun, et need indikatsioonid annavad oma signaali edasi ka Itaalia poliitikutele ja loodetavasti teevad nad õiged otsused," avaldas ta lootust.

Nn raha juurdetrükk Euroopa Keskpanga poolt ei saa kindlasti olla lõpuni lahendus ning see pole Kaasiku sõnul ka meetme peamine eesmärk.

"Raha juurdetrükk ja kõik rahapoliitilised otsused on mõeldud selleks, et vaadata euroala tervikuna. Euroopa Keskpangal on ainult üks selge mandaat, mis on hinnastabiilsus. Ülesanne on, et hinnastabiilsus keskpikas perspektiivis oleks alla kahe protsendi või selle lähedal. Peamised rahapoliitika meetmed on ka sellele suunatud," selgitas ta.

Euroopa Keskpank lõpetab lisaostud turult detsembris, sest inflatsioonitase on saavutatud ja Euroopa majandusel peaks ise hakkama saama.

Itaalia suguse riigi puhuks on Euroopa Keskpangal võtta varuks üks programm, mida pole seni kordagi kasutatud. See on rahapoliitiliste otsetehingute programm OMT (Outright Monetary Transactions), mis loodi 2012. aastal.

"Selle programmi mõte on toetada vajadusel riikide võlakirju, kui on oht, et ühe riigi võlakirjaturg võib hakata mõjutama ka Euroopa majandus tervikuna," ütles Kaasik.

"See programm on täiesti olemas, kuid selle käivitamise eeltingimus on, et Itaalia siis palub enne abi Euroopa stabiilsusmehhanismi raames," lisas ta.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR.ee, "Otse uudistemajast"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: