Soome ehitusturu langus kõiki ehitajaid Eestisse tagasi ei too ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Priit Mürk/ERR

Soome ehitusturul on näha jahtumise märke, näiteks uute ehituslubade arv väheneb, samuti on kahanenud Eesti ehitusfirmade ekspordimahud. Soomes töötab paarkümmend tuhat Eesti ehitajat ning mõned neist võivad varsti Eestisse tagasi tulla.

Soome uuringufirma Etla hinnagul on põhjanaabrite ehitussektoris oodata langust, mis algab ilmselt järgmisel aastal. Seda näitavad ka Soome statistikakeskuse andmed, mille järgi väljastati uusi ehituslube juulist septembrini mullusest neljandiku võrra vähem, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kas tegelikult langus tuleb, mis mõjutab ka Soomes tegutsevaid Eesti ehitusettevõtteid, on täna vara öelda.

"Peaksime ootama ära ka, mis järgmistes kvartalites juhtuma hakkab. See ühekordne andmete avaldamine äkki veel ei tähenda kõike päris seda," arvas Nordeconi juhatuse esimees Gerd Müller.

Soomes töötab hinnanguliselt paarkümmend tuhat Eesti ehitajat. Mülleri sõnul ehitusturu langus kõiki neid Eestisse tagasi ei too.

"Esiteks on nad läinud sinna kõrgema palga ootuses ja Soome ehitushinnad on peaaegu kaks korda kõrgemad kui Eestis. Kui sama palgatasemega Eestis ehitama hakatakse, tähendab see, et Eestis peaksid ehitushinnad päris tugevalt tõusma, kui tõesti sealt peaks tulema palju neid töötajaid tagasi siiapoole. Ma ei usu seda," selgitas Müller.

Tegelikult on juba tänaseks eestlaste Soomes ja Roostis ehitamine vähenenud. Statistikaameti andmetel vähenes välisturul tegutsevate Eesti ettevõtete ehitusmaht tänavu kolmandas kvartalis võrreldes möödunud aasta sama ajaga seitse protsenti. Välisriikides tehtud ehitustööde osatähtsus ehitusmahust tervikuna vähenes kaheksalt protsendilt kuuele.

Rootsis, aga eriti Soomes on viimastel kuudel majanduslik kindlustunne suures languses, mis viitavad majanduse aeglustumisele, ütles SEB analüütik Mihkel Nestor. See mõjutab niigi nõrka Eesti eksporti tervikuna.

"Soome ehitustegevuse mõju Eesti majanduskasvule kõigi nende suurte tegurite kõrval on ikkagi pigem väheoluline. Meid mõjutavad sellised suuremad trendid. Palju tööstus meil siis Soome ehitusmaterjale eksprodib," kommenteeris Nestor.

Olenemata välismõjudest on Nestori hinnangul Eesti ehitussektor tänaseks mahtude ja hindade osas oma lae saavutanud.

"See aasta peaks see tipp olema saavutatud, sealt on ainult liikumine allapoole. Kuivõrd kiire või järsk see saab olema, natuke raske on seda hinnata, aga lihtsalt puhtalt demograafilistel põjustel, kui siin 1980ndate lõpu põlvkonnad - 25 000 sündi aastas, mõne aastaga see kahanes kuskil 13 000 juurde -, siis on ilmselge, et neid ostjaid jääb vähemaks," selgitas analüütik.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: