Tartu linn plaanib tuleval aastal maamaksu kahekordistada

Vaade Tartule.
Vaade Tartule. Autor/allikas: PM/SCANPIX BALTICS

Tartu plaanib tuleval aastal maamaksu määra kahekordistada ehk tõsta määr ühelt protsendilt kahele protsendile maa maksustamishinnast.

Maamaksu arvutamisel võetakse aluseks maa-ameti poolt paika pandud hinnatsoonid. Nimelt on igale ruutmeetrile Eestimaast seatud hinnanguline väärtus, mis sõltub nii asukohast kui sellest, millega maalapil tegeletakse. Reeglina on kallim ärimaa, pisut odavamad tootmis- ja elamumaa.

Omavalitsused saavad omalt poolt otsustada, missuguse protsendi maa väärtusest nad aasta jooksul maamaksuks koguvad. Riigi poolt on seatud piir, et küsida ei tohi rohkem, kui 2,5 protsenti. Ning suurem osa omavalitsusi selle 2,5 protsendi juures oma maamaksu hoiabki.

Tartu abilinnapea Reno Laidre ütles, et hiljutise seadusemuudatusega seadis riik 2,5-protsendilise maamaksumäära otsekui eelduseks.

"Üks oluline tuluallikas on kohalikul omavalitsusel tasandusfond, mida riik eraldab. Selles valemis on riik teinud sellise muudatuse, et ta eeldab, et kohalik omavalitsus võtab maamaksu maksimummääras," ütles Reno Laidre.

See tähendab, et omavalitsuste tulupoolt arvestades ei loe riigile see, kui suurt maamaksu keegi kogub. Ehk olenemata sellest, kas maamaksumäär on üks protsent või kaks protsenti, tasandusfondist saab omavalitsus ikkagi ühepalju raha.

Rahandusministeeriumi kohalike omavalitsuste finantsjuhtimise osakonna nõuniku Andrus Jõgi sõnul pole see mingisugune uus põhimõte, vaid niimoodi on arvestatud igal aastal. Siiski on maamaksu komponent tasandusfondi valemis olemas. Lihtsalt varem kirjutati sinna keskmine aga nüüd maksimaalne maamaksumäär.

Ja nendele, kes oma elanikelt maksimaalset määra ei küsi, võibki muudatus ebaõiglane paista.

Andrus Jõgi tuletas meelde, et lisaks maamaksu lõigule, muudeti tasandusfondi valemis veel tervet rida näitajaid ja kokkuvõttes Tartu linn võitis.

"Nende muudatuste mõju saab kõige paremini vaadata selle järgi, mis on see tulemus," ütles Jõgi. "Praegused arvutused näitavad, et Tartu linna tasandusfondi tuleb märkimisväärselt raha juurde."

Siiski on Tartu linn otsustanud, et nüüd oleks õige aeg tõsta aastaid ühel protsendil püsinud maamaksumäär kahele protsendile.

Linnaelaniku tasandil sõltub muudatuse rahaline mõju pigem sellest, missuguses linnaosas maad omatakse ja mida sellega tehakse.

Näiteks see, kel on Ropka tööstusrajoonis kolmkümmend tuhat ruutmeetrit tootmismaad, peab tänavu maksma umbes 770 eurot, tuleval aastal üle 1500 euro maamaksu.

See, kel lisaks enda kodule on Tammelinnas veel 1500 ruutmeetrit maad, peab praegu maksma 76 eurot, tuleval aastal juba üle 150 euro maamaksu.

Reno Laidre tuletab meelde, et 1500 ruutmeetrit kodualust maad on endiselt maksuvaba.

"Ehk võib-olla sunnib see inimesi vaatama oma elukohta üle ja korrigeerima seda. Ehk kui nad elavad Tartus, siis me loodame ja eeldame, et nad ka rahvastikuregistris ennast Tartu linna sisse märgivad," sõnas Laidre.

Nagu öeldud, võtab suurem osa omavalitsusi juba täna maamaksust maksimumi, ehk 2,5 protsenti maa väärtusest. Põhjus peitub selles, et maa hind on aastatega küll muutunud, aga algandmed, mille põhjal maamaksu arvutada, pärinevad 2001. aastast.

Keskkonnaministeerium algatas 2016. aastal küll seadusemuudatuse, et maad uuesti üle hinnata, aga pärast seda pole konkreetse eelnõuni jõutud.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: