Briti valitsus kaotas parlamendis tähtsa Brexiti-hääletuse

{{1543946820000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Briti valitsus sai teisipäeval tõsise hoobi, kaotades parlamendihääletuse õigusnõuande üle, mille oli saanud novembris Euroopa Liiduga lahkumise üle sõlmitud kokkuleppe kohta.

Suurbritannia peaminister Theresa May sai teisipäeval parlamendis alanud Brexiti-arutelul kohe esimesel päeval mitu tagasilööki. Parlamendihääletusel läks näiteks läbi nõudmine, et valitsusele esitatud õiguslik analüüs tuleb avaldada täies mahus, vahendasid Politico, Guardian, Reuters ja BBC.

Parlamendiliikmete hinnangul on solvav, et neile edastati ainult kokkuvõte. Kui valitsus selle hääletuse kaotas, langes Briti naela kurss hetkeks viimase poolteise aasta madalaimale tasemele.

Parlamendidebatt Euroopa Liidust lahkumise lepingu üle kestab viis päeva. Hääletus May Brexiti-plaani asjus toimub 11, detsembril.

Parlamendis hääletusele pandud opositsioonilise Tööpartei avaldus oli seotud valitsuse otsusega keelduda avaldamast Brexiti lepet käsitlevat õigusalast seisukohta täies mahus, kuigi Briti parlamendisaadikute novembris heaks kiidetud resolutsioon seda nõuab.

Opositsiooni algatuse poolt hääletas 311 ja vastu 293 parlamendiliiget.

Valitsus reageeris kaotusele lubadusega avaldada nõuanne kolmapäeval täielikult.

Brexiti vastased on veendunud, et valitsuse õigusnõuniku Geoffrey Coxi nõuande täielik avaldamine toob ilmsiks tema rahulolematuse kokkuleppega.

Parlamendihääletuse tõttu lükkus edasi peaminister Theresa May kõne, millega viiepäevane debatt leppe üle pidi algama. Alamkoda hääletab leppe üle 11. detsembril ning arvatakse, et see kukub läbi.

Leiboristide parlamendiliige Keir Starmer ütles, et "alamkoda on nüüd kõnelenud ning sel on tohutu põhiseaduslik ja poliitiline tähendus".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: