Briti valitsuse õigusnõunik hoiatas Brexitiga kaasnevate riskide eest

Suurbritannia lipp Londonis parlamendihoone juures.
Suurbritannia lipp Londonis parlamendihoone juures. Autor/allikas: Zuma Press/Scanpix

Briti valitsuse õigusnõunik Geoffrey Cox hoiatas valitsust õiguslike riskide eest, mis kaasnevad Brexiti-leppes Põhja-Iirimaaga.

Nõuandvas dokumendis, mille valitsus oli teisipäevase parlamendihääletuse tõttu sunnitud kolmapäeval avaldama, keskendutakse Põhja-Iirimaale, mis praeguse Brexiti-leppe järgi jääks ülejäänud Ühendkuningriigist erinevale majandusalale.

See tähendaks, et Ühendkuningriik jääks sisuliselt Euroopa Liidu tolliliitu, et tagada kaupade liikumine Põhja-Iirimaa ja Iirimaa vahel.

Dokumendis hoiatab õigusnõunik aga, et praeguse teksti järgi võib Ühendkuningriik sellisesse olukorda jääda lõputuks ajaks, kuni ei sõlmita uut lepet.

"Hoolimata protokollis kirjutatust, et see ei ole mõeldud jäädava lahendusena, tähendab rahvusvahelise õiguse seisukohast see seda, et protokoll jääb jõusse kuni seda ei asenda uus lepe," märkis Cox.

"Kuna pole tühistamisõigust, on õiguslik oht, et Ühendkuningriigile võivad saada osaks pikad ja korduvad läbirääkimised," jätkas ta, lisades, et need võivad kesta aastaid.

Valitsusele antud dokumendis kirjutatakse ka, et kaubanduse mõttes jääks Suurbritannia saar Põhja-Iirimaa jaoks kolmandaks riigiks.

Samas märkis Cox ka, et Põhja-Iiri ja Iirimaa piiri lepe ei ole ka Euroopa Liidu jaoks mugav. "Võib arutleda, et see loob ohtliku pretsedendi teistele liikmesriikidele, mis soovivad liidust lahkuda," ütles õigusnõunik.

Ühendkuningriigi valitsus tõrjus nädalaid leiboristide nõudmist õigusnõu täismahus avaldada, kuid teisipäeval sundis parlament valitsust seda siiski tegema. Tegemist oli ka Briti parlamendi ajaloos esimese korraga, kui juriidiliselt oli valitsus eiramas parlamendi tahet ("contempt of parliament").

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: