Venemaa maksab Pussy Rioti liikmetele kompensatsiooni

Pussy Rioti liikmed Maria Aljohhina (vasakul) ja Nadežda Tolokonnikova.
Pussy Rioti liikmed Maria Aljohhina (vasakul) ja Nadežda Tolokonnikova. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaa teatas kolmapäeval, et nõustub maksma kolmele punkansambli Pussy Riot liikmele kompensatsiooni, mille mõistis oma otsusega käesoleva aasta juulis välja Euroopa Inimõiguste Kohus (ECHR).

2012. aasta veebruari lõpus korraldasid viis punkansamblisse Pussy Riot kuulunud noort naist Moskvas Lunastaja Kristuse peakirikus nn punkpalvuse, mille videosalvestis ilmus ka internetis. Hiljem pidas politsei kinni kolm aktsioonis osalenut - Nadežda Tolokonnikova, Maria Aljohhina ja Jekaterina Samutsevitši.

2012. aasta augustis mõistis Moskva Hamovniki kohus nad huligaansuse eest kaheks aastaks üldrežiimiga kolooniasse. Sama aasta oktoobris muutis Moskva linnakohus Samutsevitši karistuse tingimisi vangistuseks ja ta vabastati. Tolokonnikova ja Aljohhina karistus jäi aga jõusse ning nad vabastati 2013. aasta 23. detsembril president Vladimir Putini allkirjastatud amnestiaga.

Euroopa Inimõiguste Kohus leidis, et Pussy Rioti liikmeid vanglasse saates rikuti sõnavabadust, süüdimõistetutele sai osaks ebainimlik või alandav kohtlemine ning neil ei olnud võimalust õiglasele kohtupidamisele.

Kohtuotsuse kohaselt pidi Venemaa maksma Pussy Rioti liikmetele kokku 37 000 eurot, millest 11 760 on seotud kohtuprotsessiga seotud kuludeks.

Kolmapäeval teatas Venemaa justiitsministeerium, et aktsepteerib Euroopa Inimõiguste Kohtu otsust kompensatsiooni maksta, vahendas Reuters.

"Venemaa võimud käsitlevad kõigi ECHR-i otsuste täitmist kohase hoolikusega sõltumata sellest, kes on hagejateks," märkis ministeeriumi pressiteenistus.

Justiitsministeerium teatas plaanist kompensatsiooni maksta päev pärast seda, kui ECHR oli Venemaa kaebuse juulikuise otsuse asjus tagasi lükanud.

Pussy Rioti liikmetele tuleb kompensatsioon maksta kolme kuu jooksul.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: