Hiina nõudis Kanada suursaadikult Huawei finantsjuhi vabastamist

{{1544338440000 | amCalendar}}
Foto: Aly Song/Reuters/Scanpix

Hiina kutsus laupäeval seoses Huawei finantsjuhi Meng Wanzhou kinnipidamisega välja Kanada suursaadiku John McCallumi ja nõudis, et ta kohe vabastataks, teatas riiklik uudisteagentuur Xinhua.

Hiina välisministeerium nimetas Wanzhou kinnipidamist muu hulgas ülekohtuseks ja alatuks. Asevälisminister Le Yucheng ütles, et tegemist on räige õiguste ja huvide rikkumisega.

"Selline teguviis eirab seadust ja on loomult põhjendamatu, ülekohtune ja alatu," sõnas asevälisminister. "Hiina kutsub Kanada poolt üles Huawei juhti otsekohe vabastama või sellel on tõsised tagajärjed."

Hiina riigimeedia mõistis juba reedel hukka Huawei finantsjuhi kinnipidamise Kanadas.

Meng Wanzhou peeti kinni neljapäeval ja ta ootab väljasaatmist USA-sse, mis süüdistab teda Iraanile kehtestatud sanktsioonide rikkumises. Kinnipidamine vihastas Pekingit ja viis aktsiaturud langusesse, sest investorid pelgavad, et see ägestab Hiina-USA kaubandussõda.

"Hiina valitsus peaks tõsiselt mõtlema USA kalduvuse üle kuritarvitada õiguslikke protseduure, et nõrgestada Hiina tehnoloogiafirmasid," kirjutas riiklik ajaleht Global Times reedeses juhtkirjas. "Loomulikult kasutab Washington riukalikku lähenemist, sest see ei saa peatada Huawei laienemist 5G turul."

Ingliskeelne Hiina leht China Daily hoiatas, et Huawei laienemise peatamine kahjustab Hiina-USA suhteid.

USA ametivõimud ei ole Mengi palvel avaldanud tema vastu esitatud süüdistusi, kuid China Daily teatel on üks asi kahtlemata tõsi ja tõestatud - USA teeb kõik endast oleneva, et peatada Huawei laienemist maailmas, sest see ettevõte on Hiina tehnoloogiasektori eestvedaja.

Huawei on üks maailma suurimaid telekomiseadete tootjaid ning müüb neid kõikjal maailmas, sealhulgas ka Euroopas ja Aafrikas.

USA-s on selle äri aga piiratud, sest USA ametivõimud hoiatavad, et Hiina võib Huawei tooteid kasutada spionaažiks. Sarnaste etteheidetega on Huawei äri piiratud ka Austraalias, Uus-Meremaal ja Ühendkuningriigis.

Hiina kutsus välja ka USA saadiku

Hiina kutsus pühapäeval välja riigis resideeruva USA suursaadiku, et avaldada protesti telekomihiiu Huawei finantsjuhi vahistamise vastu.

"Hiina pool seisab sellele karmilt vastu ja ärgitab jõuliselt Ühendriike omistama suurt tähtsust Hiina kindlale ja õiglasele positsioonile," teatas Hiina välisministeerium avalduses pärast seda, kui asevälisminister Lu Yucheng kutsus välja suursaadik Terry Branstadi.

Peking kutsus ühtlasi Ühendriike "rakendama otsekohe meetmeid valede praktikate korrigeerimiseks ja tühistama Hiina kodaniku suhtes väljastatud vahistamismäärust".

"Lu Yucheng juhtis tähelepanu sellele, et USA pool on tõsiselt rikkunud Hiina kodanike seaduspäraseid õigusi ja huve ning andis mõista, et rikkumise iseloom on äärmiselt halb," lisas Hiina välisministeerium pühapäeval.

USA on esitanud Kanadas kinni peetud Meng Wangzhoule süüdistused pettuses väidetava valetamise tõttu pankadele salajase tütarfirma kasutamise kohta Iraaniga sanktsioone rikkudes äri ajamiseks.

Huawei asutaja Ren Zhengfei tütar Meng ootab Kanadas vahi all esmaspäevast kohtuistungit kautsjoni üle.

Kinnipidamine vihastas Pekingit ja viis aktsiaturud langusesse, sest investorid pelgavad, et see teravdab Hiina-USA kaubandussõda.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: