USA hoiatas ameeriklasi Hiinasse reisides võimude omavoli eest

{{1546583280000 | amCalendar}}
Hiina tähistas detsembris pidulikult 40 aasta möödumist reformipoliitika algusest.
Hiina tähistas detsembris pidulikult 40 aasta möödumist reformipoliitika algusest. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

USA hoiatas neljapäeval pärast Kanada kodanike kinnipidamisi Hiinas ameeriklasi, et nad võivad Hiinat külastades silmitsi seista võimude omavolilise tegevusega.

Ühendriikide välisministeerium jättis reisisoovitust uuendades kehtima varasema juhtnööri, mille järgi peaksid ameeriklased "ilmutama suuremat ettevaatlikkust", kuid ei keelanud riiki reisimist otsesõnu ära. 

Välisametkond hoiatas samas "kohalike seaduste omavolilise jõustamise" ja ootamatu keelu eest riigist lahkumisel, samuti hiina päritolu USA kodanike ahistamise eest. 

"Enamikul juhtudel saavad USA kodanikud lahkumiskeelust teadlikuks alles Hiinas lahkuda püüdes ning puudub meetod keelu kestvuse väljaselgitamiseks," teatas ministeerium. "Lahkumiskeeluga USA kodanikke on ahistatud ja ähvardatud." 

Välisministeerium manitses ameeriklasi ka hoidma end kursis viimasel hetkel kehtestatud turvakontrollide ja liikumiskeeldudega Xinjiangis ja Tiibetis, Hiina kahes vähemuste enamusega piirkonnas, mille üle Peking on püüdnud kehtestada ranget kontrolli.

USA hoiatusele vastas reedel pressikonverentsil Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang, kes nimetas seda asjatuks.

"USA võimude väljastatud reisihoiatus, ausalt öeldes, ei lähe mitte," lausus Lu.

"Hiina jaoks on Hiinat külastavad väliskodanikud, eriti USA kodanikud, alati teretulnud ja ta kaitseb nende turvalisust ja õigusi, sealhulgas vabadust riiki siseneda ja lahkuda," lisas ta.

Ühendriikide välisminister Mike Pompeo ütles neljapäeval teleusutluses vastuseks küsimusele uuendatud reisisoovituse kohta, et välisministeerium tahab, et ameeriklased "mõistaksid riski, kuid reisiksid sinna ka edaspidi, kui see on kohane". 

"Me tahtsime anda neile teada, et riskid on suurenenud selle koha pealt, kuidas Hiina võimud riigi külastajaid kohtlevad," lausus Pompeo.

Hiinas on pärast Huawei finantsjuhi Meng Wanzhou vahistamist 1. detsembril Kanadas Ühendriikide palvel kinni peetud 13 Kanada kodanikku. 

Eelmisel aastal vastas Hiina USA reisisoovitusele omapoolsete juhistega Ühendriikidesse reisivatele hiinlastele, hoiatades neid massitulistamise ohu ja kulukate tervishoiuteenuste eest. 

Suurenevatest poliitilistest pingetest hoolimata on Hiina ja USA kummagi riigi kodanike jaoks reisisihtkohad number üks. 

Pompeo ootab Trumpi-Kimi peatset kohtumist, kuid püsivat lepet mitte

Pompeo väljendas neljapäeval taas optimismi USA-Põhja-Korea teise tippkohtumise peatse asetleidmise üle, kuid on skeptiline läbimurdelise kokkuleppe sõlmimise osas kahe riigijuhi kohtumisel. 

USA president Donald Trump, kes pidas mullu juunis Singapuris Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga ajaloolise tippkohtumise, avaldas teisipäeval, et sai Kimilt "suurepärase kirja". 

"Palju tööd on veel teha, kuid ma olen kindel, et järgmise lühikese perioodi vältel avaneb president Trumpil ja esimees Kimil võimalus uuesti kohtuda," ütles Pompeo Fox Newsile. 

Välisministri sõnul oleks tippkohtumine samm "palju parema, turvalisema Ameerika loomise poole mitte üksnes meie suunas tuumarelvade tulistamise senisest väiksema ohu läbi, vaid ka tuumarelvade leviku ohu vähenemise tõttu". 

Vastuseks küsimusele, kas tippkohtumine viiks püsiva leppeni, lausus Pompeo: "Mind üllataks, kui me jõuaksime sel kohtumisel täielikult sihile, kuigi oleks fantastiline, kui see juhtuks". 

Trump ja Kim allkirjastasid esimesel tippkohtumisel ähmase lubaduse liikuda Korea poolsaare tuumavabaduse poole, kuid hiljem on ilmnenud, et pooled tõlgendavad seda erinevalt. 

Ühendriigid survestavad Põhja-Koread enne majandusliku surve vähendamist oma tuumarelvi loovutama. Kimi režiim nõuab aga kohest majanduslikku tulu ja aastatel 1950-1953 kestnud Korea sõja ametlikku lõpetamist. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: