Poola võimud pidasid kinni spionaažis kahtlustatud poolaka ja hiinlase

{{1547197140000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Poola julgeolekuteenistus pidas reedel kinni Hiina kodaniku ja Poola kodaniku, keda kahtlustatakse spionaažis, teatas riiklik uudisteagentuur PAP.

Poola ringhäälingu telekanali TVP teatel on Hiina kodaniku näol tegu tehnoloogiagigandi Huawei töötajaga, poolakas olevat aga julgeolekuteenistuse ISA kunagine töötaja, vahendas Reuters.

"Hiina kodanik on ärimees, kes töötab suure elektroonikakompanii heaks. Poola kodanik on isik, keda tuntakse ringkondades, mis tegelevad küberäriga," selgitas Poola eriteenistuste asejuht Maciej Wasik PAP-ile.

Samuti on teada, et reedel korraldasid Poola võimud Huawei kohalikus kontoris läbiotsimise.

Poola julgeolekuteenistuse ISA pressiesindaja Stanislaw Zaryn selgitas hiljem, et juhtum on seotud konkreetse inimese suhtes esitatud süüdistusega, mitte aga ettevõttega, kus ta töötas.

Meedia andmetel on Hiina kodanikuks alates 2011. aastast Huawei Poola kontoris töötanud Wang Weijing.

Lisaks toimus reid ka telekomifirmas Orange Polska, kus kinni peetud poolakas töötab. Ettevõte kinnitas läbiotsimist ja märkis, et võimuesindajad kogusid materjale seoses töötajaga, kelle nime pole avalikustatud. Orange Polska rõhutas teates, et nad teevad võimudega täielikku koostööd.

Kinni peetud isikud jäävad vahi alla kolmeks kuuks, vahendas PAP.

Huawei teatas kommentaariks, et on juhtumist teadlik, ning rõhutas, et ettevõte täidab kõikides riikides kohalikke seadusi ja reegleid.

Hiljem teatas Huawei ERR-ile, et Wang Weijingi tööleping on praeguseks lõpetatud.

"Huawei otsustas lõpetada Wang Weijingi töölepingu, kes rikkus Poola seadusi ning arreteeriti. Tema väidetavad tegevused ei ole ettevõttega seotud – tööleping lõpetati, sest kõnealune juhtum kahjustab Huawei mainet. Huawei järgib kõiki selles riigis kehtivaid seadusi ja eeskirju, kus ta tegutseb, ning nõuab, et iga töötaja järgiks nende riikide seadusi ja eeskirju, kus nad asuvad," seisis Huawei teates.

Hiina välisministeerium andis omakorda teada, et on teadete tõttu sügavas mures, ning kutsus Poolat üles käsitlema juhtumit õiglaselt.

Huawei toodangu suhtes on USA viimasel ajal teinud üha rohkem kriitikat seoses sellega, et Hiina Rahvavabariigi võimustruktuuridega lähedalt seotud firmas toodetud tehnoloogia võib kujutada tõsist küber- ja luureohtu. Washington on Huawei toodete kasutamise vastu tegemas ulatuslikku kampaaniat ka oma liitlaste seas.

Mingeid konkreetseid tõendeid pole USA esindajad sellel teemal ametlikult ja avalikult esitanud ning Huawei on omakorda kõik süüdistused tagasi lükanud.

Kanada pidas aga detsembri alguses kinni Huawei finantsjuhi Meng Wanzhou ning ta võidakse anda välja Ameerika Ühendriikidele, kus teda ootavad ees süüdistused pettuses, mis täpsemalt puudutavad Iraani vastu kehtestatud sanktsioonide rikkumist. Hetkel on kohus lasknud ta kautsjoni vastu vabadusse.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: