Kanada kohus lasi Huawei finantsjuhi kautsjoni vastu vabadusse

{{1544597700000 | amCalendar}}
Kohtujoonistus Meng Wanzhou istungist Kanadas.
Kohtujoonistus Meng Wanzhou istungist Kanadas. Autor/allikas: PA/Scanpix

Kanada kohus laskis teisipäeval kautsjoni vastu vabadusse Hiina tehnoloogiakontserni Huawei finantsjuhi Meng Wanzhou.

Meng peeti kinni 1. detsembril ning ta võidakse anda välja Ameerika Ühendriikidele, kus teda ootavad ees süüdistused pettuses, mis täpsemalt puudutavad Iraani vastu kehtestatud sanktsioonide rikkumist, vahendas BBC.

Kohtuotsuse kohaselt on Meng jälgimise all ööpäevaringselt ning ta peab kandma elektroonilist jalavõru. Kella 23-st õhtul kuni kella 6-ni hommikul ei tohi ta väljas viibida. Samuti pidi ta võimude kätte hoiule andma kõik oma passid ja reisidokumendid. Kautsjonisummaks on 10 miljonit Kanada dollarit ehk umbes 6,6 miljonit eurot.

46-aastase Mengi näol on tegu Huawei asutaja Ren Zhengfei tütrega ning tema kinnipidamine on tõsiselt kahjustanud Hiina Rahvavabariigi suhteid Kanada ja USA-ga. Ning seda ajal, mil Washingtoni ja Pekingi vahel on kaubandusalane vastasseis ja käimas on väga pingelised läbirääkimised.

Intervjuus Reutersiga märkis ka USA president Donald Trump, et ta võib sekkuda justiitsministeeriumi juurdlusse Mengi vastu, kui see on riikliku julgeoleku huvides ning aitab kaasa meelepärase kaubandusleppe sõlmimisele Hiinaga.

Huawei finantsjuht on ise kõiki süüdistusi eitanud ja kinnitanud, et tal on kavas kõik võimalikud süüdistused kohtus vaidlustada.

Huawei toodangu suhtes on USA viimasel ajal teinud üha rohkem kriitikat seoses sellega, et Hiina Rahvavabariigi võimustruktuuridega lähedalt seotud firmas toodetud tehnoloogia võib kujutada tõsist küber- ja luureohtu. Washington on Huawei toodete kasutamise vastu tegemas ulatuslikku kampaaniat ka oma liitlaste seas.

Selle juhtumi puhul on märkimisväärne ka teisipäevane uudis, et Hiina võimud on pidanud kinni Kanada endise diplomaadi Michael Kovrigi, kes töötab praegu mõttekojas International Crisis Group Kirde-Aasia küsimuste nõunikuna.

Hiina välisministeeriumi teatel puudutab Kovrigi vastu esitatud kahtlustus mittetulundusühinguid puudutavat seadust. Täpsemalt olevat küsimuseks see, et ta tegutses Hiinas olles mõttekojas, mis ei ole Hiinas registreeritud.

Kanada valitsus teatas, et eksdiplomaadi teemal ollakse Hiinaga kontaktis, samuti märgiti, et hetkel polevat veel alust Mengi ja Kovrigi juhtumite vahel seost näha.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: