Sotsiaalkomisjonist välja arvatud Kangro kaalub kaposse pöördumist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1545039720000 | amCalendar}}
Autor/allikas: ERR

Fraktsioonitu parlamendiliige Tiina Kangro kaalub kaitsepolitsei poole pöördumist, sest tema hinnangul võis riigikogu juhatuse oma otsusega arvata ta välja sotsiaalkomisjonist rikkuda seadust.

Kangro kirjutas avalikus kirjas riigikogule, et temani jõudis möödunud reedel riigikogu juhatuse otsus, millega ta arvati kaks ja pool kuud enne valimisi välja sotsiaalkomisjonist ning määrati kultuurikomisjoni.

Kangro väidab, et selle otsuse tegemisega oli riigikogu juhatusel soov arvata proportsionaalsuse huvides sotsiaalkomisjoni liikmete hulgast välja üks kahest fraktsiooni mittekuluvast saadikust.

Kahest koalitsiooni poolsest liikmest Eiki Nestorist ja Enn Eesmaast ning opositsiooni liikmest Kalle Laanetist koosnev juhatus otsustas, et fraktsiooni mittekuuluvaid saadikuid jääb sotsiaalkomisjonis esindama Monika Haukanõmm.

Haukanõmm lahkus hiljuti Vabaerakonnast, et liituda sotsidega ja ta on ka juba kinnitatud sotside valimisnimekirja.

"Sellega sai koalitsioon, eelkõige SDE näol, endale totaalse kontrolli riigikogu sotsiaalkomisjonis. Komisjonil on nüüd kaks de facto sotsiaaldemokraadist liiget – üks neist komisjoni esimehe toolil (Helmen Kütt) ja teine aseesimehe ametis (Monika Haukanõmm). Fraktsioonitutel saadikutel, lisaks ühel erakonnal (Vabaerakonnal), selle otsuse järel esindaja komisjoni töös täiesti puudub," kirjutas Kangro.

"Ei ole ilmselt vähetähtis ka see, et varasema koalitsiooni liikmena ja viimasel kahel kuul fraktsioonitu saadikuna olen nii sotsiaalkomisjonis kui suures saalis hääletanud sotsiaalküsimustes korduvalt  oma tõekspidamisi kaitstes SDE soovidele vastupidiselt," lisas ta.

Riigikogus on üldiselt tava ja praktika, et komisjonide juht ja asejuht on erinevatest erakondadest, veelgi enam - üks koalitsioonist ja teine opositsioonist.

Kangro leiab, et Eiki Nestori osalemine otsuse tegemisel, mis andis eeliseid SDE-le, on otseselt parteipoliitiline korruptiivne samm.

"Lähtuvalt eelpool toodust ma ei nõustu riigikogu juhatuse otsusega minu väljaarvamise kohta sotsiaalkomisjonist. Korruptsioonivastase seaduse rikkumise osas aga kaalun pöördumist kaitsepolitsei poole, sest riigikogus toimuv ei tohi minu meelest näidata ühiskonnale rohelist tuld jokk-skeemide kasutamise ja paragrahvide omakasupüüdliku väänamise osas," teatas Kangro.

Nestor: hoidsime kinni proportsionaalsuse nõudest

Riigikogu esimees Eiki Nestor (SDE) selgitas ERR-ile, et riigikogu juhatus peab saadikute määramisel komisjonidesse lähtuma proportsionaalsuse nõudest.

See tähendab, et kui mõnel fraktsioonil on riigikogus näiteks kümme saadikut ja parlamendis on kümma alalist komisjoni, siis sellel saadikurühmal on igas komisjonis üks koht.

Või kui fraktsioonis on 11 liiget, siis nende vabal valikul ühes komisjonis kaks. Kui neil on üheksa liiget, siis nende vabal valikul ühes komisjonis neil esindajat ei ole.

Nestor ütles, et seadusesse kirjutatud proportsionaalsuse nõudest tuleb kinni pidada ka fraktsiooni mitte kuuluvate saadikute määramisel komisjonidesse. 

Tänasel päeval on neid kaheksa, mis tähendab, et alalistes komisjonides saab olla maksimaalselt üks fraktsioonitu saadik. 

"Kui neid on asjaolude kokkusattumisel olnud rohkem, oleme juhatuse poolt alati teinud ettepaneku saadikutel oma vahel kokkuleppele jõuda, kes selles komisjonis jätkab. Lahkujal on alati võimalus valida endale sobiv komisjon nende seast, kus mitte ühtegi fraktsioonitut saadikut ei ole. Siiani on selles koosseisus saadikud olnud mõistvad ja omavahel kokkuleppele jõudnud," selgitas Nestor.

Riigikogu esimees kinnitas, et ka antud juhul tegi juhatus sellise ettepaneku Kangrole ja Haukanõmmele, kuid kokkuleppele nad ei jõudnud.

Nii tekkis sotsiaalkomisjonis fraktsioonitute saadikute üleesindatus, nagu ka Euroopa Liidu asjade komisjonis (ELAK), kuhu mõlemad kuulusid ja kus Vabaerakonna fraktsioonil esindaja puudus.

Nestor ütles, et Haukanõmm oli valmis ELAKist lahkuma, kuid sotsiaalkomisjonis soovisid olla mõlemad. 

"Juhatusel tuli otsustada ja et see otsus ei pruugi ühele või teisele saadikule meeldida, oli meil ette teada, kuid seadust me peame täitma. Monika Haukanõmm jäi sotsiaalkomisjoni, kuna on täna selle komisjoni aseesimees," märkis Nestor.

Euroopa Liidu asjade komisjonist arvas juhatus Haukanõmme välja. Tiina Kangro on seal edasi fraktsioonitu saadikuna ja ühtlasi sai ta kultuurikomisjoni liikmeks, kus fraktsioonitut saadikut täna ei ole.

"Tal on võimalus vahetada see komisjon kas põhiseaduskomisjoni või rahanduskomisjoni vastu, kui tal selleks soovi on," kinnitas Nestor.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: