SVT: Stockholmi teletorn suleti avalikkusele seoses välismaise ohuga

Stockholmi teletorn Kaknästornet.
Stockholmi teletorn Kaknästornet. Autor/allikas: Mats Lundqvist/Teracom

Rootsis on palju tähelepanu pälvinud otsus, mille kohaselt suletakse Stockholmi vaatamisväärsuste hulka kuuluv Kaknäsi teletorn avalikkusele. Kui varem teatas torni haldav riigiettevõte Teracom, et sulgemise põhjuseks on rahapuudus, siis hiljem on selgunud, et Rootsi võimud kardavad, et mõni vaenulik välisjõud võib olulist kommunikatsioonitorni enda huvides kasutada.

SVT andmetel on saanud kinnituse, et Kaknästornet suletakse külastajatele eelkõige seetõttu, et avatud ligipääs võib kujutada ohtu Rootsi julgeolekule. Täpsemalt olevat tegu võimalusega, et vaenulik välisjõud võib võtta oma kontrolli alla ühiskondlikult olulisi kommunikatsioonisüsteeme, vahendas Yle.

Alles kolmapäeval kirjutas ajaleht Dagens Nyheter, et torn suletakse täielikult külastajatele, sest avatuna hoidmine nõuaks liiga palju ressursse. Näiteks suvel oli torn mitu nädalat suletud seoses liftiriketega. Septembris suleti torn aga seetõttu, et kustutussüsteem vajas remonti.

Rootsi kaitsepolitsei (Säpo) aastaraamatus on hoiatatud, et välisjõudude luuretegevus on Rootsis üha aktiivsem ning kõige suurema ohuallikana on mainitud Venemaad. SVT andmetel on Säpo hinnang mõjutanud Teracomi otsust Stockholmi teletorn külastajatele sulgeda.

Torni eest vastutav Teracomi turvaülem Johan Petersson ei soovinud SVT intervjuus öelda, milline riik ohtu kujutab. "Meil tuleb seda teha, et oma julgeolekut tagada," märkis ta.

Kaknäsi torni ehitamist alustati 1963. ja see sai valmis 1967. aastal. Torn asub Djurgårdeni linnaosas suure pargiterritooriumi keskel. Tegemist on Stockholmi lääni kõrgeima hoonega.

Tornis on asunud ka restoran, kohvik ja suveniiripood. Peamiseks turismimagnetiks on aga 155-meetrisest tornist avanev vaade.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: