Rootsi Kodukaitse alustas suurimat õppust pärast 1975. aastat

Rootsi Kodukaitse.
Rootsi Kodukaitse. Autor/allikas: hemvarnet.se

Teisipäeval algas Rootsis suurim Kodukaitse õppus pärast 1975. aastat.

Õppusele on kaasatud vabatahtliku riigikaitseorganisatsiooni Kodukaitse (Hemvärnet) kõik 40 pataljoni ehk umbes 22 000 vabatahtlikku, kes pidid täisvarustuses ja relvastatult teisipäeva õhtul kogunemiskohtadesse ilmuma, vahendas The Local.

Kaitseväe juhataja kindral Micael Bydén selgitas, et suurõppuse eesmärgiks on tugevdada riigikaitset ning parandada relvajõudude operatiivvõimekust.

Asjaolu, et kaasatud on kõik 40 pataljoni, tähendab praktikas seda, et rootslased näevad Kodukaitse liikmeid ülesandeid täitmas ka mitmetes avalikes kohtades - näiteks patrullimas lennujaamades, sadamates ja näiteks kolmapäevase riigipüha ajal linnade tänavatel.

Õppus on osa Rootsi valitsuse plaanist ehitada uuesti üles täieliku riigikaitse süsteem vastusammuna Venemaa agressiivse iseloomuga välispoliitikale. Viimati kutsus kaitsevägi suurõppusele kokku kogu Kodukaitse isikkoosseisu Külma sõja päevil 1975. aastal.

Varasemad sammud riigikaitse tugevdamisel on olnud kaitsekulutuste suurendamine, ajateenistuse taastamine, sõjalise kohaloleku taastamine Gotlandi saarel ning erinevad relvastushanked.

Maikuus aga said 4,8 miljonit Rootsi majapidamist tsiviilkaitseameti infovoldiku "Kui tuleb kriis või sõda". Viimati jagati rootslastele selliseid juhiseid sõja korral tegutsemise kohta 1961. aastal.

Kodukaitse ülesandeks on Rootsit tabanud rünnaku korral kaitsta Rootsi riigi toimimise jaoks olulisi punkte nagu nagu näiteks riigiasutused, sadamad, lennujaamad ning selline korraldus annaks tegevväelastele suurema vabaduse pühenduda tegutsemisele rindejoonel.

"See on äärmiselt oluline õppus," selgitas kindral Bydén. "Et organisatsioon, mis on ligi pool meie sõjaaja koosseisust ja täidab selliseid olulisi ülesandeid üle kogu riigi ja mida nad peavad täitma lühikese etteteatamisajaga, siis kaitseväe juhatajana pean ma loomulikult vajalikuks saada kinnitust, et kõik töötab."

"Ma eeldan, et ma saan selle kinnituse täna õhtul või homme," lisas ta.

Kuna õppus on siiski vabatahtlik, siis loodab Bydén, et umbes kool Kodukaitse vabatahtlikest liikmetest ilmub kohale.

"Kodukaitse liikmed on äärmiselt lojaalsed ja ma loomulikult loodan, et võimalikult paljud otsustavad õppusest osa võtta," märkis Rootsi kaitseväe juhataja. "Kodukaitse ülesanded kaitsta ja valvata on fundamentaalse tähtsusega ülejäänud relvajõudude võimekusele Rootsit kaitsta."

Kaitsevägi loodab, et õppus näitab võimalikele agressoritele, et Rootsi riigikaitsevõimekus on tegutsemisvalmis, ning suurendab kodanike usku, et nad on kaitstud.

Bydén nentis, et Rootsi kaitsevõimekuse tugevdamine on vajalik, sest julgeolekukeskkond Rootsi lähistel on "liikunud vales suunas".

"See ei seisne ringi käimises ja muretsemises. See tähendab toimuva märkamist ja soovi sellest aru saada, koguda nii palju informatsiooni kui võimalik. Meie teeme siin kaitseväes oma osa ja seda tuleks näha kui täiesti neutraalset sammu. Olulist sammu," lausus Rootsi kaitseväe juhataja.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: