Europarlamendi valimiste kampaania ei päästa välireklaami keelust

Taavi Rõivase kampaaniabuss.
Taavi Rõivase kampaaniabuss. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Politsei on seisukohal, et kui seoses riigikogu valimistega hakkab 23. jaanuarist kehtima välireklaami keeld, ei või samal ajal erakonnad alustada europarlamenti kandideerijate välireklaamiga.

Eelseisvad kevadised valimised on erilised, kuna kahed valimised on lähestikku. Riigikogu valimiste aktiivse agitatsiooni aeg algab 23. jaanuaril ja sellest kuupäevast alates on keelatud poliitiline välireklaam.

"Oleme seisukohal, et ka muude valimiste poliitiline välireklaam liigitub poliitilise välireklaami mõiste alla. Erandiks on Euroopa parlamendi valimiste poliitiline välireklaam nendele üksikkandidaatidele ja erakondade kandidaatidele, kes riigikogu valimistel ei kandideeri," ütles politsei- ja piirivalveameti valimiste ekspert Siiri Pars ERR-ile.

See tähendab, et näiteks Andrus Ansip, kes riigikokku ei kandideeri, küll aga europarlamenti, võiks iseenesest välireklaami lubada ka ajal, mil kehtib üldine keeld.

Võimalike probleemide ennetamiseks selgitas politsei detsembri alguses riigi valimisteenistuse korraldatud kohtumisel erakondade ja valimisliitude esindajatele politsei praktikat poliitilise välireklaami keelu rakendamisel.

Poliitilise välireklaami nõuete rikkumisel on politseil võimalik teha ettekirjutus ning nõuda rikkumise lõpetamist. Ettekirjutuse mitte täitmisel on võimalik kohaldada sunniraha või asendustäitmist. Viimase kulud nõutakse sisse rikkujalt. Rikkuja suhtes saab alustada väärteomenetluse karistusseadustiku §168 alusel.

Ähmane ala

Seni pole ükski valimiskampaania mööda läinud nii, et politsei poleks pidanud tegelema piiripealsete juhtumitega. Olgu selleks kunagine K-kohukese reklaam või Peeter Võra ja Artur Talviku kampaaniabusside kirjed.

Lähtuvalt mullusest riigikohtu lahendist Artur Talviku kaasuses ning tõlgendades valimisseadust ja reklaamiseadust, on poliitiku kutsetegevuses kasutataval sõidukil lubatud poliitiku või erakonna nimi, kontaktandmed, kaubamärk, domeeninimi ja tegevusala.

Keskerakond küsis nüüdsete valimiste eel politseilt, kas nad võivad kasutada bussi, millel on kirjas "Ratas viib edasi".

Siiri Pars ütles, et Keskerakonna renditud sõidukil olev erakonna logo on tõlgendatav kaubamärgina ning on lubatav.

"Kaubamärgiseadusest tuleneva kaubamärgi mõiste võib hõlmata ka erakonna tunnuslause, vaatamata sellele, et erakond ei ole oma tunnuslauset kaubamärgina registreerinud. Sõnad "Ratas viib edasi" osas on kahtlus, kas see võib olla valimisüleskutse, kuid kuna see ei ole siiski otsene valimisüleskutse, siis politsei tõlgendab seda erakonna kasuks," lausus Pars.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: