Riigikogu valimistel on haldusreformi tõttu vähem valimisjaoskondi

Häälte ülelugemine 2017. aasta kohalikel valimistel Tallinnas.
Häälte ülelugemine 2017. aasta kohalikel valimistel Tallinnas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Märtsis toimuvatel riigikogu valimistel on Eestis vähem valimisjaoskondi kui oli 2017. aasta kohalikel valimistel. Eelhääletuse päev langeb ka vabariigi aastapäevale 24. veebruaril.

2017. aasta kohalike omavalitsuste volikogude valimistel oli üle Eesti 557 valimisjaoskonda. Selle nädala seisuga toimuvad valimised 451 jaoskonnas, kuid see arv võib veel pisut muutuda.

"Valimisjaoskondade arvu vähenemine tuleneb eeskätt sellest, et haldusreformi järgselt vaadati senised jaoskondade asukohad üle ja optimeeriti nende arvu. Seni oli väga palju väga pisikesi jaoskondi, kus oli vaid paarsada valimisõigusega inimest," ütles reedel ERR-ile valimisteenistuse nõunik Kristi Kirsberg.

Riigi valimisteenistus soosib tema sõnul ka mobiilseid jaoskondi, kus eelhääletamise ajal on valimisjaoskond valla või linna eri paigas. "Näiteks ühel päeval ühe küla seltsimajas, järgmisel päeval teise küla raamatukogus."

Valida saab ka vabariigi aastapäeval. "24. veebruar on valimiste kontekstis tavaline eelhääletamise päev, millal on avatud maakonnakeskuste jaoskonnad. Samuti käib sel ajal e-hääletamine," märkis Kirsberg.

Kandidaatide registreerimiseks esitamine valimisteks lõppeb 17. jaanuaril.

23. jaanuaril algab aktiivse valimisagitatsiooni aeg, mille jooksul poliitiline välireklaam on keelatud.

Hiljemalt 1. veebruariks peab välisesindusele olema laekunud kirja teel hääletamise taotlus. Ajavahemikus 16.-21. veebruarini toimub vähemalt kahel päeval hääletamine välisesindustes.

21.-24. veebruaril toimub eelhääletamine riigi valimisteenistuse määratud hääletamiskohtades ning 25.-27. veebruaril toimub eelhääletamine kõigis valimisjaoskondades. E-hääletus toimub 21.-27. veebruarini.

Valimispäev on 3. märts.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: