Erakonnad ei suuda välireklaami keelu kaotamises kokku leppida

Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu pole suutnud muuta seadust, mis keelab 40 päeva enne valimisi poliitlise välireklaami. Juba neliteist aastat kehtinud keeld on muutunud mõttetuks, sest ei täida ome esialgset eesmärki vähendada kampaaniakulusid. Nii kaovadki erakondade reklaamid õuest juba enne kui õige valimskampaania hoo sisse saab.

Riigikogusse pürgijate kõikelubavad silmad ja erakondade valimisloosungid peavad tänavapildist olema kadunud 23. jaanuaril. Kuigi keelu tühistamist on riigikogu põhiseaduskomisjon korduvalt arutanud, pole seadusemuudatust pea aasta jooksul rohkem menetletud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Komisjoni esimees, Isamaa fraktsiooni liige Marko Pomerants ütles selgituseks, et kõik poliitilised jõud soovivad keeldu lõpetada, kuid erimeelsused on viisides.

"Põhjus on väga lihtne - sotsiaaldemokraadid ei ole selle muudatusega kaasa tulemas, nad on arvanud, et peab olema mingeid muid kompenseerivaid meetmeid või piiranguid, on see siis telereklaami ajapiirang või piir kampaaniate rahalisele mahule, aga see ei ole olnud teiste arvates edasiviiv tee," märkis ta.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna juhatuse liikme ja erakondade rahastamise järelevalve komisjoni esimehe Liisa Oviiri sõnul on keelu kaotamise korral lisameetmete rakendamine poliitilise debati teema, kuid enne valimisi oleks võinud välireklaami keelu tühistada. Eelmiste valimiste ajal laekus politseisse paarsada kaebust reklaami piirangutest üleastumise kohta.

"Poliitikud on pannud politsei sellisesse situatsiooni, et sellele asemel, et nad tegeleksid nende asjadega, mida peaks tegema, tegelevad nad teiste poliitikute kaebustega, sest need ju enamasti kaebajad on. Samas oleks olnud see ju lihtsalt lahendatav tunnistades, et keeld ei täida oma esialgset eemärki," rääkis Oviir.

Sotsiaaldemokraadi kinnitusel hakkab uue riigikogu koosseisuga kõik taas otsast peale ja eks oma märkused keelu põhiseadusliku riive kohta paneb kirja jälle ka õiguskantsler.

"Erakonnaseaduses on mitmeid parandamist vajavaid kohti, aga see on üks pakilisemaid. Saame sellega ühele poole ja ütleme, et see eksperiment ei õigustanud ennast. See tuleks lihtsalt ära likvideerida, sellisel viisil keeld ei mõju demokraatlikuna," nentis Oviir.

Ka Marko Pomerants on nõus, et praegune piirang on jabur. "Ta lõikab nagu noaga suvalise koha pealt selle kampaania puruks olukorras, kus tegelikult mingisugust valimiskampaaniat tegelikult laial rindel veel alanud pole, ta on omamoodi veider ka praegusel kujul."

Kandidaadi nime, fotot ja logo võib kasutada kandidaadi enda või erakonna kasutuses oleval sõidukil, kuid mitte näiteks ühistranspordil või taksodel. Kandidaadi numbrit ega üleskutset tema või kellegi teise poolt hääletada, ei tohi kasutada ka kandidaadi enda sõidukil.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: