USA ja Hiina jätkavad Pekingis kaubanduskõnelusi Kimi visiidi ajal

{{1546927080000 | amCalendar}}
USA kaubandusesindaja asetäitja Jeffrey Gerrish Pekingis hotelli saabumas.
USA kaubandusesindaja asetäitja Jeffrey Gerrish Pekingis hotelli saabumas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA ja Hiina ametnikud jätkasid teisipäeval Pekingis kaubanduskõnelusi, kuid neid varjutab Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni ootamatu visiit.

Tegemist on esimese korraga, kui osapooled kohtuvad näost näkku alates 1. detsembrist, kui USA president Donald Trump ja Hiina liider Xi Jinping leppisid Argentinas G20 tippkohtumise kõrvalt kõnelusi pidades kokku imporditollide vaherahus.

USA delegatsiooni, mida juhib kaubandusesindaja asetäitja Jeffrey Gerrish, kuuluvad ametnikud kaubandus-, rahandus-, põllumajandus- ja energeetikaministeeriumist.

Nad lahkusid teisipäeva hommikul hotellist, et suunduda kõnelustele, ja ei soostunud rääkima ajakirjanikega.

Kõneluste teist päeva varjutab Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni ootamatu visiit Pekingisse ja kohtumine Hiina riigipeaga.

Hiina, kes on Pyongyangi tähtis diplomaatiline liitlane ja peamine kaubanduspartner, on varem tõrjunud väiteid, et ta kasutab Põhja-Korea teemat kauplemisvahendina kabanduskõnelustel USA-ga.

Trump: Hiina-USA kaubanduskõnelused kulgevad hästi

USA president Donald Trump ütles teisipäeval, et kaubandusläbirääkijad on teinud edusamme kaubandussõja lõpetamiseks Hiinaga, kuid ei pakkunud täpsemat teavet.

Juhul kui kõnelused 1. märtsiks vilja ei kanna, tõstab USA 200 miljardi väärtuses Hiina kaupade jaoks imporditolli 10 protsendilt 25 protsendile.

"Kõnelused Hiinaga lähevad väga hästi!" säutsus Trump Twitteris.

Majandusandmed näitavad, et Hiina majandus on alates kaubandussõja algusest möödunud aastal kahju kandnud. Trump kehtestas mullu tariifi enam kui 250 miljardi väärtuses Hiina kaupadele.

USA ametnike sõnul annab see Washingtonile kõnelustel eelise, kuna konflikt ei ole oluliselt kahjustanud Ühendriikide majandust.

Viimastel nädalatel on ilmnenud siiski ka märgid, et Ühendriikide majandus on aeglustumas. Detsembris langes tootmisaktiivsus USA-s kuuga enim alates 2008. aasta kriisist.

Ühendriikide kaubandusminister Wilbur Ross, kes praegustel kõnelustel ei osale, ütles esmaspäeval, et Pekingiga kokkuleppele jõudmiseks on hea võimalus. Ta möönis aga, et võimalikust kokkuleppest kinnipidamise seiramine oleks väljakutse.

Kumbki osapool pole kõneluste kohta rohkem teavet avaldanud, kuid Trumpi valitsus tahab, et Peking loobuks oma plaanist saavutada tööstuses üleolek läbi välisfirmade, eriti USA, tehnoloogia sunniviisilise ülevõtmise. Samuti tahab Washington, et Hiina liiguks turumajanduse poole.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: