USA kaitseministri kohusetäitja soovitas keskenduda Hiinale

Donald Trump ja kaitseministri kohusetäitja Patrick Shanahan.
Donald Trump ja kaitseministri kohusetäitja Patrick Shanahan. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Oma esimesel täiemahulisel tööpäeval kinnitas USA kaitseministri kohusetätja Patrick Shanahan, et peab Ameerika Ühendriikide suurimaks väljakutseks Hiinat.

Kohtumisel kaitseministeeriumi juhtivate ametnikega rõhutas Shanahan, et kuigi tuleb keskenduda kõikidele käimasolevatele operatsioonidele, "peab alati meeles pidama Hiinat, Hiinat, Hiinat", kommenteeris Pentagoni ametnik CNN-ile.

Shanahani kommentaar Hiina teemal leidis aset vaid mõni tund pärast aasta esimest kabinetiistungit, millest ka Shanahan osa võttis ja kus ta oli riigipea kõrval istudes tunnistajaks, kuidas president Donald Trump eelmist kaitseministrit James Mattist kritiseeris, eelkõige seoses operatsioonidega Süürias ja Afganistanis.

"Mida ta on minu heaks teinud? Kuidas ta on Afganistanis hakkama saanud? Mitte eriti hästi. Mitte eriti hästi. Ma ei ole rahul sellega, mida ta on Afganistanis teinud, ja ma ei peakski olema rahul," rääkis Trump.

Trump meenutas, et president Barack Obama vallandas omal ajal kindral Mattise ning sisuliselt tegi seda nüüd ka tema.

Mattis esitas tagasiastumisavalduse pärast seda, kui Trump tegi teatavaks otsuse USA sõdurid kiirkorras Süüriast välja tuua. Mattise tagasiastumisavaldus sai USA meedias palju vastukaja ning selles nähti teravat, kuigi kaudset kriitikat Trumpi välis- ja kaitsepoliitika aadressil. Kirja järel teatas Trump, et Mattis lahkub ametist senistest plaanidest veelgi varem.

Keskendudes Süüria ja Afganistani operatsioonide asemel Hiinale, võib Shanahan soovida asetada fookusesse teema, mille puhul on Trumpi end seisukohad paremas kooskõlas Pentagoni ametliku kaitsestrateegiaga. Trumpi administratsioon on juba varem otsustanud Hiinale mitmes valdkonnas rohkem vastu astuda ja seda ajal, mil Peking on end mitmel pool, näiteks Lõuna-Hiina merel, ühe jõulisemalt ka sõjaliselt kehtestamas.

Kabinetiistungil rõhutas Shanahan ka Pentagoni pühendumist USA lõunapiiri kindlustamisele ehk teemale, mida president Trump ja tema aktiivsemad toetajad oluliseks peavad. Kaitseministri kohustäitja rääkis, kuidas tema ministeerium teeb tihedat koostööd Kirstjen Nielseni juhitava sisejulgeolekuministeeriumiga näiteks piiritarade parandamisel ja piirimüüri kavandamisel.

Shanahan sai 2017. aasta juulis Trumpi soovil asekaitseministriks. Nii siis kui ka nüüd kaitseministri kohusetäitjaks saamisel on USA meedia pööranud tähelepanu sellele, et tal puudub varasem töökogemus sõjaväelase või riigiametnikuna. Küll on tal aga selja taga pikk karjäär lennukitootja Boeing ridades.

Atlantic kirjutab, et seni on Shanahani avalikud seisukohad asekaitseministrina peegeldanud eelmise kaitseministri Mattise ja ka USA julgeolekupoliitika põhilisi lähtekohti. Eriti märkimisväärne on see, et Shanahan on varem esitanud väiteid, mida praegu esitavad need, kes kritiseerivad Trumpi otsust väed Süüriast kiirkorras välja tuua. Näiteks on Shanahan selgitanud, et ISIS-e ja muude terroristide alistamine eeldab pikka pühendumist ja ta on ka negatiivsete näidetena toonud esile Obama administratsiooni enneaegse tagasitõmbumise Iraagist ja Liibüast.

Väljaande hinnangul iseloomustab see laiemalt ka seda, kuivõrd raske saab Trumpil olema leida uut kaitseministrit, kes oleks temaga julgeolekupoliitilises küsimustes ühel lainepikkusel ja kelle ka senat oleks nõus heaks kiitma.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: