Uku Toom | Uustulnukaid soosivad enim EKRE ja sotsid

Uku Toom
Uku Toom Autor/allikas: Ülo Josing

Riigikogusse kandideerivad suuremad erakonnad on enamikus oma valimisnimekirjad avalikustanud. Kõige enam soosivad uusi tulijaid EKRE ja sotsid, leiab ajakirjanik Uku Toom.

Tundub, et kõige külalislahkem on vastsete liitujate suhtes EKRE: neli nende uustulnukat ehk Leo Kunnas, Peeter Ernits, Jaak Valge ja Kersti Kracht juhivad piirkonna nimekirju. Lisaks on Alar Laneman Pärnumaal Mart Helme järel teine number, mis annab ka lootust. (Liigitan Kersti Krachti ja Alar Lanemani nii-öelda uute hulka, kuigi nad kohalikel valimistel juba kandideerisid).

Eks EKRE-l on ka sellepärast lihtsam, et neil pole konkureerivate tuntud tegijate hulk eriti märkimisväärne. Mart Saarso juhtum näitab siiski, et vales kohas pole mõtet liiga ette trügida.

Mitu uustulnukat on esinumbriks saanud ka sotsiaaldemokraatlikus erakonnas: Marina Kaljurand, Indrek Tarand, Katri Raik ja Madis Kallas. Riina Sikkut, Monika Haukanõmm ja Rene Tammist on küll piirkonnanimekirjade teised numbrid, kuid küllalt kõrgel kohal üldnimekirjas.

Veidi halvemas seisus on Helve Särgava ja Kadri Kõusaar. Nende parlamenti pääsemiseks peavad sotsid lisaks Jevgeni Ossinovski lubatud 20-le parlamendikohale ka valitsusse saama.

Suhteliselt arusaamatuks jääb meediakära Andrus Vaariku ümber – kas on mõtet reklaamida, et sotsidega liitus tuntud näitleja, kui sa paigutad ta piirkonnas viimaseks ja üldnimekirjas 102. kohale? Kõik ei ole Marju Lauristini sugused, et nimekirjakohast olenemata palju hääli tuua.

Sama kehtib Isamaa ja diplomaat Tiit Naberi kohta. Uhked pressiteated... ja siis koht nii piirkonna- kui ka üldnimekirja lõpuosas. Isamaas on muidugi nii palju teenekaid tegijaid, et piirkonna nimekirja esinumbriks võib uuena saada ainult vana tegija – näiteks Jüri Luik või Tõnis Lukas.

Mart Luik näiteks selleks ei sobinud ja peab olema Haaberstis-Nõmmel teine number. Tõsi, üldnimekirja 16. kohta võib võrrelda näiteks sotside kuuenda kohaga, sest Isamaal on piirkondade esinumbrid nimekirja alguses, sotsidel reeglina lõpus. Muudest uustulnukatest on Raivo E. Tammel samuti üldnimekirja kaudu mõningaid võimalusi.

Reformierakonna teatest võis aru saada, et Kristiina Šmigun ega Andres Sutt poleks üldnimekirja eesotsas olnud, kui Taavi Rõivas ja Siim Kallas poleks neile oma kohti loovutanud. Nüüd nad aga seal on ja koht riigikogus üsna kindel. Margit Sutrop loodab otse Tartust teise numbrina sisse saada. Teistel, näiteks Aivar Viidikul või Urmas Siiguril, on keerulisem.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: