Supernädalavahetus muutub valimiste-eelseks vahefinišiks

{{1547198700000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Eestit ootab poliitiline supernädalavahetus, sest laupäeval ja pühapäeval avalikustavad koguni viis erakonda enda rivistused 3. märtsi riigikogu valimistel ning valimisprogrammid. Tegu on omalaadse valimiste-eelse vahefinišiga.

Laupäeva õhtuks saab mõõta valimiste peamiste favoriitide, Kesk- ja Reformierakonna, programmide tummisust ning nende valimisnimekirjade köitvust.

Valimiste-eelset supernädalavahetust alustab Keskerakond, kelle valimiskonverents – mis toob pealinna volikogu liikmed ja valimistel kandideerivad keskerakondlased – koguneb homme keskpäeval rahvusraamatukogus. Järgneva kahe ja poole tunni sisse mahub partei esimehe ning novembris 2016 peaministriks tõusnud Jüri Ratase kõne, valimisplatvormi tutvustamine ja kinnitamine, samuti riigikogu valimiste valimisnimekirja kinnitamine. Keskerakond läheb parlamendivalimistele loosungiga "Õiglane riik kõigile!"

Kuus tundi hiljem, kell 18 koguneb Laev Arenas keskerakondlaste pearivaali, Reformierakonna üldkogu. Poolteise tunniga kuulatakse ära partei esimehe Kaja Kallase kõne, kinnitatakse riigikogu ja Euroopa Parlamendi valimiste nimekirjad ning riigikogu valimiste programm. Reformierakonna loosung 3. märtsi parlamendivalimisteks on "Parem tulevik!".

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb ütles "Aktuaalsele kaamerale", et nimekirjad on valmis ja käib dokumentide kontrollimine, sest esitamisel peab kõik korras olema. Valimiskampaanias keskendutakse nüüd rohkem debattidele ja see, milliseks need kujunevad oleneb ka teistes, näiteks Reformierakonnast, mis tuletab end plakatiga meelde otse Keskerakonna büroo kõrval.

"Teised erakonnad on väga selgelt välja öelnud ja pakkunud ühiskonnale oma mõtted ja ideed. Mulle jäi mulje, et Reformierakond vaatab pigem minevikku ja nagu tahab minevikku tagasi. Ma arvan, et see on täitsa vale suund ja tuleb mõelda tuleviku peale ja pakkuda ideed," kommenteeris Korb.

Reformierakonna juhatuse liige Arto Aas põhjendas, et Reformierakonna hinnangul juhtisid nad riiki paremini kui praegune valitsus. "Aga tasub kuulata meie homseid valimislubadusi ja lugeda meie programmi. Seal on väga palju uusi ideid," lisas ta.

Kahe suure erakonna valimisprogrammide võrdlemise kõrval on huvitav vaadata ka, kuidas nad reastavad 125 nime – enda valimisnimekirjad. Sellega kaasnevad kindlasti erinevad emotsioonid, sest paratamatult toob inimeste taoline järjestamine kaasa nimekirjades eespool olijate rõõmu ja mõne tahapoole jäänud poliitiku trotslikku kurbust.

Poliitilise uustulnukana valimistele minev Elurikkuse Erakond tuleb kokku pühapäeval kell 12 Türi rahvamajas. Keegi pika kõnega ei esine, kuid peaministri kandidaadina astub mõttekaaslaste ette Võru Instituudi direktor Rainer Kuuba või teadlane Mihkel Kangur. Kogunemisel kinnitatakse valimisprogramm, aga mitte lõplik kandidaatide nimekiri, kuhu erakonna juhatus saab volitused veel nimesid lisada.

Elurikkuse Erakonna loomise üks mootoreid, endine Vabaerakonna juht Artur Talvik tunnistas, et loodetavasti esitavad nad 125-nimelise täisnimekirja, kuid probleemiks on raha – täisnimekirja kautsjon on 62 500 eurot, 500 eurot inimese kohta.

"See on 62 500 eurot lihtsalt ära maksta ehk siis 500 eurot kandidaadi kohta. Meie oleme palunud kandidaatidel nii palju kui võimalik ise panustada, otsime veel toetajaid juurde ja loodetavasti saame ka selle raha kokku," ütles Talvik.

Elurikkuse Erakonnale liikmeid ja ideid ohverdanud Vabaerakond, kes murdis riigikogusse uustulnukana neli aastat tagasi, koguneb Harjumaal Padisel, Kallaste talus samuti pühapäeva keskpäeval. Arvamusküsitlustes praegu valimiskünnise alla langenud Vabaerakonna esinduskogu kinnitab 125 kandidaadist koosneva valimisnimekirja ja võtab vastu valimisplatvormi "Terve Eesti heaks", mida partei esimees Kaul Nurm iseloomustas kui radikaalselt mõistlikku ja tasakaalukat.

Pühapäeval kell 14 käib enda trumbid välja ka mõttekaaslaste survegrupist erakonnaks tõusnud Eesti 200, kes koguneb Tallinna serval Kakumäe sadamahoones. Äsjasest eestlaste ja venelaste eraldatust näidanud plakatiskandaalist toibuva uue erakonna esimees Kristina Kallas esitab seal enda vaate valimiste-eelsele olukorrale, seejärel kinnitatakse riigikogu valimiste programm ning valimisringkondade nö vedurid. Sarnaselt Elurikkuse Erakonnale ei avalikusta ka Eesti 200, kes ainsa nn väikeparteina ületab arvamusküsitlustes valimiskünnist, 125 nimega üldnimekirja. Selle loodab Eesti 200 esitada järgmisel kolmapäeval, 16. jaanuaril.

 

 

Toimetaja: Toomas Sildam, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: