Teheran esitas Poola asjurile Iraani-kohtumisega seoses protesti

Iraani välisministeeriumi pressiesindaja Bahram Ghasemi.
Iraani välisministeeriumi pressiesindaja Bahram Ghasemi. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Iraani võimud avaldasid pühapäeval väljakutsutud Poola asjurile protesti seoses USA välisministri Mike Pompeo teatega, et Poola korraldab veebruari keskel Iraani-teemalise rahvusvahelise kohtumise.

Poola asjur Wojciech Unolt kutsuti välja "protesti esitamiseks Iraani-vastase niinimetatud rahu- ja julgeolekukonverentsi tõttu", ütles Iraani välisministeeriumi pressiesindaja Bahram Ghasemi. Talle öeldi, et "see on USA vaenulik akt Iraani vastu ja Poolalt oodatakse, et ta hoiduks koos USA-ga selle konverentsi korraldamisest", lisas Ghasemi.

Väidetavalt ütles Poola asjur, et 13.-14. veebruaril Varssavis peetav konverents ei ole Iraani-vastane ja Poola ei jaga hiljutisi Ühendriikide märkusi Teherani aadressil.

Ühe anonüümseks jäänud Iraani ametniku sõnul ei olnud need selgitused piisavad ja Poola suhtes rakendatakse "vastumeetmeid", kui see rahvusvaheline üritus aset leiab. Ta ei täpsustanud, mis need meetmed võivad olla.

Poola välisministeerium teatas pühapäeva õhtul avalduses, et "rahvusvahelisel kogukonnal on õigus arutada erinevaid piirkondlikke ja globaalseid küsimusi", ja lisas, et Poolal on õigus "osaleda konverentsi korraldamises, mille eesmärk on pakkuda platvormi tegudeks, mis edendavad stabiilsust ja heaolu Lähis-Ida piirkonnas".

Samuti teatasid Iraani võimud protesti märgiks Poola filmide festivali ärajätmisest.

Lähis-Ida riikides ringsõidul viibiv Pompeo avaldas pühapäeval Katari külastades lootust, et Poola kohtumine võimaldab maailmal näha "tohutut koalitsiooni, mis on valmis abistama stabiilsuse ja rahu loomisel Lähis-Idas".

"Me teeme tööd mitme küsimusega, seal hulgas sellega, kuidas me saaksime panna Iraani Islamivabariigi käituma normaalse riigina," sõnas ta.

Pompeo ütles reedel Fox Newsile, et Iraani ja Lähis-Ida teemaline rahvusvaheline konverents korraldatakse Poolas 13.-14. veebruaril.

Iraani kultuuriministeerium teatas omakorda, et peatab plaani korraldada jaanuari lõpus Teheranis Poola filmide nädal, kuni Varssavi vaatab oma seisukoha üle ja näitab "sobilikku käitumist" Teherani suhtes.

Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif nimetas eelseisvat konverentsi Ühendriikide "Iraani-vastaseks tsirkuseks".

Zarif märkis, et Suurbritannia ja Nõukogude Liidu sissetungide tõttu vaesunud Iraan võttis Teise maailmasõja ajal vastu üle 100 000 Poola põgeniku. "Poola valitsus ei saa häbi maha pesta: kuigi Iraan päästis Teise maailmasõja ajal poolakaid, võõrustab Poola nüüd meeleheitlikku Iraani-vastast tsirkust," sõnas ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: