Tüli kurdide pärast: Bolton lahkus Türgist Erdoganiga kohtumata

John Bolton ja Ibrahim Kalin 8. jaanuaril Ankaras.
John Bolton ja Ibrahim Kalin 8. jaanuaril Ankaras. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton lahkus teisipäeval Türgist ilma, et tal oleks õnnestunud kohtuda president Recep Tayyip Erdoganiga. Türgi riigipea mõistis varem teravalt hukka Iisraeli visiidilt saabunud Boltoni avaldused Süüria kurdide teemal.

Boltonil õnnestus kohtuda paar tundi vaid oma Türgi kolleegi Ibrahim Kaliniga. Türgi ja USA järjekordne vastasseis võib ka ohustada president Donald Trumpi soovi USA sõdurid Süüriast lähiajal välja tuua, vahendas Politico.

Trump teatas 19. detsembril Twitteris, et USA toob oma sõdurid - keda on umbes 2000 - Süüriast kiirkorras välja, sest ülesanne äärmusrühmitus ISIS alistada olevat täidetud. Otsust, mis tuli väidetavalt üllatusena isegi kaitseministeeriumile, tabas kongressi kriitika ning see tõi kaasa ka senise kaitseministri James Mattise tagasiastumise. Türgi oli ainus NATO riik, mis Trumpi esialgset ideed tervitas ning väidetavalt tegi Trump ootamatu otsuse Erdoganiga peetud telefonikõne ajal. Trumpi oli veennud Türgi kolleegi lubadus ise ISIS Süüriast välja juurida.

Hiljem on nii Bolton kui ka välisminister Mike Pompeo selgitanud, et tagasitõmbumine pole tingimusteta ning mingit kindlat tähtaega veel paika pandud pole. Ka Trump ise teatas esmaspäeval Twitteris, et Süüriast lahkutakse ettevaatlikult, parajas tempos ning jätkates võitlust ISIS-ega.

Pühapäeval Iisraeli külastanud Bolton märkis, et USA ei jäta kurdi võitlejaid kaitseta. "On eesmärgid, mida me tahame saavutada ja mis on tagasitõmbumise eelduseks. Ajakava sõltub poliitilistest otsustest, mida meil tuleb rakendada," rääkis ta. Pompeo oli omakorda varem öelnud, et USA kavatseb rääkida Türgiga tagamaks, et USA vägede lahkumisel Süüriast ei paneks Ankara toime veresauna sealsete kurdide kallal.

Need kommentaarid tõid kaasa Ankara väga terava kriitika, sealhulgas ka hukkamõistu Erdogani enda poolt. Türgi presidendi sõnul tegi Bolton avaldusega tõsise vea ning Pompeo väljaütlemised olevat räige laim.

Boltoni visiidi eesmärgiks oli jõuda Erdoganiga kokkuleppele USA sõdurite Süüriast lahkumise ajaraamistikus ning tagada samal ajal ISIS-e lõplik alistamine ja Iraani sõjalise kohaloleku piiramine. Kuid taas kord oli peamiseks tüliküsmiseks see, mis saab Süüria kurdide võitlejatest pärast seda, kui USA sõdurid lahkuvad.

Kurdidel on USA kõrgete julgeolekuametnike seas sihikindlaid toetajaid, kelle sõnul on kurdidest liitlased sõdinud kangelaslikult ISIS-ega juba aastaid. Seetõttu on ka kurdide turvalisuse tagamisest saanud peamine komistuskivi Trumpi Süüriast tagasi tõmbumise plaani puhul. Türgi aga näeb Süüria kurdide omakaitseväes (YPG) vaid keelustatud Kurdistani Töölispartei (PKK) haru ehk terroriste, keda Ankara on lubanud korduvalt rünnata.

Hoolimata jahedast vastuvõtust on USA ametnikest allikad märkinud, et Boltoni visiit ei olnud täiesti asjata, sest Bolton rääkis paar tundi oma kolleegi Kaliniga, samuti ka nii asevälisministri kui ka asekaitseministriga. Kohtumisel esitas Bolton türklastele ka dokumendi, kus olid kirjas USA tingimused Süüriast tagasi tõmbumiseks, kus mainiti muuhulgas ka seda, et USA on vastu sellele, kui Washingtoniga koos ISIS-e vastu võideldnud jõudusid peaks tabama mingi väärkohtlemine.

Samal ajal aga soovivad Süüria kurdide esindajad Washingtonilt ametlikult teada, millises seisus hetkel ollakse.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: