Pompeo: USA toob kriitikast hoolimata oma väed Süüriast ära

{{1547134020000 | amCalendar}}
USA välisminister Mike Pompeo Kairos.
USA välisminister Mike Pompeo Kairos. Autor/allikas: Andrew Caballero-Reynolds/AFP Photo/Scanpix

USA välisminister Mike Pompeo kinnitas neljapäeval, et laialdasest kriitikast hoolimata viib USA oma sõdurid Süüriast ära, nagu teatas detsembris president Donald Trump.

"President Trump tegi otsuse meie sõdurid ära tuua. Me teeme seda," ütles Pompeo Kairos koos Egiptuse välisministri Sameh Shoukryga ajakirjanikele esinedes.

Pompeo on ringsõidul Lähis-Ida riikides, et hajutada nende kartusi, mille tekitas ootamatu vägede väljaviimise plaan.

Pompeo sarjas Obama Lähis-Ida poliitikat ja ründas Iraani

USA välisminister Mike Pompeo sarjas neljapäeval Kairos USA eelmise presidendi Barack Obama valitsuse Lähis-Ida poliitikat, mida minister pidas ekslikuks ja täis soovunelmaid, mis tegid kahju USA liitlastele ja hoogustasid tema põhivaenlast Iraani.

Pompeo pidas kõne Egiptuse pealinnas, kus Obama rääkis 2009. aastal uuest algusest USA suhetes araabia riikide ja moslemimaailmaga. 

Pompeo hinnangul oli Obama valitsus naiivne ja arg, kui seisis silmitsi üle Lähis-Ida levinud ülestõusudega. Ministri hinnangul asus probleemide läte visioonis, millest Obama 2009. aastal Kairos rääkis.

"Tuletage meelde. See oli siin, selles linnas seisis teie ees üks teine ameeriklane," lausus Pompeo publikule, kus olid Egiptuse ametnikud, välisdiplomaadid ja tudengid.

"Ta ütles teile, et islamiäärmusliku terrorismi juured pole ideoloogias. Ta ütles teile, et 11. septembri rünnakute tõttu loobus minu riik oma ideaalidest, eriti Lähis-Idas. Ta ütles teile, et Ühendriigid ja islamimaailm vajavad "uut algust". Nende vääritimõistmise tulemus on olnud kohutav."

"Nähes vääralt meid endid jõuna, mis Lähis-Ida vaevab, olime liiga arad iseenda kehtestamises, kui seda nõudsid aeg ja meie partnerid," lausus Pompeo, kuid Obamat nimepidi ei maininud.

Pompeo süüdistas Lähis-Ida praegu vaevavates hädades Obama valitsuse lähenemist. Hädade all pidas ta silmas eelkõige äärmusrühmituse Islamiriik (IS) tõusu Iraagis ja Süürias ning Iraani suurenevat enesekehtestamist. Pompeo sõnul on Iraani tõusu taga sanktsioonide leevendamine 2015. aasta tuumaleppega. 

USA praegune president Donald Trumpi valitsus viis riigi tuumaleppest välja ja on nüüdseks Iraanile sanktsioonid taaskehtestanud.

Minister kritiseeris Obamat, et ta eiras Iraani toetatud ja Liibanonis tegutseva liikumise Hizbollah kasvu Iisraeli julgeoleku arvelt, ega teinud piisavalt Iraani toetatud mässuliste tõrjumiseks Iraanis.

Trumpi valituksosutumise järel aga on see kõik muutumas, rõhutas Pompeo.

"Hea uudis on see, et Ameerika iseendale tekitatud häbi ajastu on läbi ning seda on ka poliitikad, mis tekitasid nii palju tarbetuid kannatusi," ütles ta.

"Tõeline "uus algus" tuleb nüüd. Kõigest 24 kuuga, tegelikult vähem kui kahe aastaga, on Ühendriigid president Trumpi käe all taas võtnud selles piirkonnas sisse oma traditsioonilise hea jõu rolli, sest oleme oma vigadest õppinud."

"Oleme taasavastanud oma hääle. Oleme taastanud oma suhted. Oleme tõrjunud vaenlaste libalepituse," rõhutas Pompeo.

Kõnes nimega "Headuse jõud: Ameerika taaselustatud roll Lähis-Idas", kiitis Pompeo Trumpi valitsuse samme sidemete tugevdamisel USA tavaliste, ent autoritaarsete valitsustega, IS-iga sõdimisel Iraagis ja Süürias ning uute sanktsioonide kehtestamisel Iraanile.

"President Trump pööras tagasi meie tahtliku pimeduse režiimist lähtuva ohu suhtes ning lahkus läbikukkunud tuumaleppest, mis kätkes valelubadusi," ütles Pompeo.

Tuumaleppest lahkumise järel asus USA Iraanile survet järjepidevalt suurendama ning pidevalt ütleb, et Iraan on Lähis-Idas suurim ebastabiilsuse tekitaja. USA lubab survet suurendada, kuni Iraan peatab oma "pahatahtlikud tegevused" Lähis-Idas ja mujal. Kõnealuste tegevuste seas on USA sõnul Jeemeni mässuliste, Iisraeli-vastaste gruppide ja Süüria presidendi Bashar al-Assadi toetamine.

"Lähis-Ida riigid ei saa kunagi nautida julgeolekut, saavutada majanduslikku stabiilsust või edendada oma rahvaste unistusi, kuniks Iraani revolutsiooniline režiim oma praegusel kursil jätkab," lausus Pompeo.

Vastulauses ütles grupp peamiselt Obama valitsuse välispoliitikaametnikke, et Pompeo väited on väiklased ja nõrgad. Pompeo seisukohad näitavad, et Trumpi valitsusel puudub strateegiline nägemus Ameerika rollist Lähis-Idas ning on loobunud Ameerika väärtustest, ütles grupp National Security Action.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: