Valmis metsanduse teemaline valijakompass ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Erametsaliit ning Metsa -ja Puidutööstuse Liit uurisid erakondade nägemust Eesti metsanduse tulevikust ning koostasid valimiskompassi, mis võimaldab igaühel võrrelda, millise erakonnaga tema nägemus kõige rohkem kokku sobib. Metsaomanikke on Eestis 100 000.

Metsanduse valimiskompassi leiab erametsaliidu veebilehelt. Selle jaoks küsiti erakondadelt metsanduse kohta küsimusi ning töötati läbi nende valimisprogrammid ja reastati erakonnad kompassile. Igaüks saab küsimustele vastates vaadata, millise erakonnaga tema vaated metsa teemadel kokku klapivad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me ju teame, et tihti valimistel minnakse loosunglikuks ja tihti poliitikute vaade piirdub nelja-aastase perspektiiviga.Aga me leiame, et metsandust me peame vaatama palju pikemas ajahorisondis, näiteks 100 aastat," rääkis Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuht Henrik Välja.

Lisaks anti analüüsi põhjal erakondadele punkte. Kõrgemaid punkte said Isamaa, Reformierakond ja Eesti 200. Madalamaid Vabaerakond ja EKRE.

"Vähem punkte said need erakonnad, kes tegid pigem lühikesi ja kiireid lubadusi, et me piirame, me peatame. Need erakonnad, kes ütlesid, et metsa tuleb suhtuda pika vaatega, said rohkem punkte," ütles Eesti Erametsaliidu juhatuse esimees Mikk Link.

Kõrgemaid hindeid saanud erakonnad leidsid ka, et metsasektorit tuleb arendada, arendades teadust, et metsandus annaks rohkem kasu Eesti majandusele ja Eesti inimestele. Henrik Välja sõnul jäid pingereas tahapoole erakonnad, kelle lubaduste seas oli populistlikke või selliseid lubadusi, mis metsanduses töö ohtu seavad. Metsa- ja puidusektoris töötab 35 000 inimest.

"Võib-olla üks olulisemaid oli meie hinnangul eraomandi õiguse ja ettevõtlusvabaduse piiramine, mis nägi ette, et sisuliselt selles sektoris ei saaks töötada väliskapitalil inimesed, ettevõtted, mis tähendab meie jaoks väga suuri tegutsemistakistusi," lausus Välja.

Mikk Link lisas näite ühe erakonna lubatust. "Üks erakond ütles, et nemad kehtestavad aastase raiemahupiirangu. Täna on meil selline raiemahu kokkulepe kümne aasta peale, mis on ka tegelikult metsa kasvu jälgides lühike periood. Aga aasta kaupa seda hinnata, see on väga lühinägelik," sõnas Link.

Kompass näitab vaid parlamendi erakondade ja uustulnukatest Eesti 200-ja vaateid, vanematest erakondadest, pole seal näiteks rohelisi.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: