Hanso sõidab kaheks nädalaks Aafrikasse Eestile kampaaniat tegema

Hannes Hanso.
Hannes Hanso. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu liige Hannes Hanso (SDE) teeb 21. jaanuarist kuni 4. veebruarini Aafrika riikides kampaaniat, et Eesti saaks ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks.

Hanso osaleb Eesti ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks kandideerimise kampaania raames kohtumistel Johannesburgis ja Kaplinnas Lõuna-Aafrika Vabariigis, Maserus Lesotho Kuningriigis, Mbabanes ja Lobambas Eswatini Kuningriigis (Svaasimaal) ning Maputos Mosambiigi Vabariigis, teatas riigikogu pressiteenistus.

Tänavu juunis selgub, kas Eesti saab ÜRO julgeolekunõukogu ajutiseks liikmeks või mitte. Selle sihi seadis 2005. aastal Andrus Ansipi valitsus. Eesti kandideerib julgeolekunõukogusse aastateks 2020-2021. Meie konkurent on Rumeenia, kes on seal ka varem olnud. Meie saatusekaaslastest on olnud selle liige Leedu aastatel 2014-2015.

Eesti pürgimist ÜRO julgeolekunõukogusse on kritiseerinud Toomas Hendrik Ilves ja Mart Laar. Ilves ütles juba 2012. aastal presidendi kärajatel, et ÜRO julgeolekunõukogusse pürgimine on klantskulutus, mille tõttu võib palju kasulikke asju tegemata jääda. Ning et me paneme oma rahalised ja inimressursid kinni tegevusele, kus meie tegelik otsuste mõjutamise võimalus on vaid näiline.

Laar on öelnud, et ÜRO julgeolekunõukogu ajutise liikme koht meie julgeolekut kuidagi ei paranda, sest julgeolekunõukogu alaline liige on meie idanaaber, kes on meie julgeoleku peamine ohustaja ja kes omab seal vetoõigust. Seetõttu ei saa me seal reaalselt kaitsta ka oma hädades liitlasi, olgu nendeks Gruusia või Ukraina, leidis Laar.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: