Mitmed erakonnad süüdistavad Postimehe valimiskompassi kallutatuses

{{1548212880000 | amCalendar}}
Eesti Meedia logo.
Eesti Meedia logo. Autor/allikas: Scanpix/Postimees

Keskerakond, Reformierakond ja Eesti 200 kritiseerivad ajalehe Postimees koostatavat valimiskompassi Hääleandja, sest see on nende sõnul kaldu konservatiivsemate parteide lemmikteemade poole, kirjutab Eesti Päevaleht.

Mitu poliitikut on otsustanud küsimustele mitte vastata, sest peavad seda kallutatuks ega soovi enda kohta infot jagada Ühiskonnauuringute Instituudiga, mida peavad konservatiivse maailmavaate edendajaks, märgib väljaanne.

Postimees eitab seost Ühiskonnauuringute Instituudiga, kuid kirjavahetus näitab muud, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kirjas, mis kandidaatidele saadeti valijakompassi täitmiseks, palus Postimees täita ära küsimustik, mis oli kokku pandud politoloog Martin Möldri poolt - kirja lõpus seisid lehe andmeil kaks nime - Postimees ja Ühiskonnauuringute instituut.

"Eesti 200 andis oma liikmetele hoiatuse suhtuda uuringusse kriitiliselt juba eelmisel reedel, kui märkasime, et küsimused koostas ning andmeid kogub ja analüüsib Isamaa ja EKRE-ga seotud taustaga MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut," ütles Eesti Päevalehele Eesti 200 üks juhte Meelis Niinepuu. "Küsimustik on koostatud kallutatult, sellele vastates on võimalik jõuda sisuliselt vaid Isamaa või EKRE valimissoovituseni."

Uuringus ei ole Niinepuu sõnul kajastatud näiteks Keskerakonna, sotsiaaldemokraatide, Eesti 200 ega Reformierakonna valimisteemasid.

Skeptiliselt suhtub kompassi ka Keskerakond.

"Vastusevariantidega "jah", "pigem jah", "pigem ei", "ei" või "teema pole oluline" on näiteks väga keeruline vastata küsimusele "Kas on õige, kui naine eelistab karjääri laste kasvatamisele ja perekonna eest hoolitsemisele?," tõi Keskerakonna pressiesindaja Andre Hanimägi näite. "Oleme kandidaatidele küsimused edastanud, kuid vastamine on igaühe enda valik."

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Kristen Michal suhtus Postimehe küsimuste asetusse samuti kriitiliselt. Michal nimetas sisuliselt ebaõnnestunuks mitut Hääleandja küsimust, märkides, et see valimiskompass on katki ja tuleks ringi teha.

Postimees ise kirjeldas oma veel avalikuks tegemata valimiskompassi nii: "Kokku on rakenduses 23 küsimust, mis jagunevad peaaegu kõik kolme kategooriasse –välispoliitilised ning sotsiaalseid ja majanduslikke väärtusi puudutavad. Kõikide sotsiaalsete ja majanduslike küsimuste puhul on vastuste osas selgelt eristatav kas siis vasakpoolne või liberaalne ja parempoolne või konservatiivne pool. Liberaale või konservatiive ja parempoolseid või vasakpoolseid eristavad enamasti samad teemad, mille puhul vastused või seisukohad on aga vastandlikud."

"Küsimuste vastustes on kõik võimalikud Eesti valijaid ja poliitikuid eristavad maailmavaated olemas. seeläbi võimaldab see liberaalsel valijal leida liberaalne kandidaat või konservatiivsel valijal leida konservatiivne kandidaat," märkis Postimees teisipäeval avaldatud artiklis.

Postimehe väljaandja on Margus Linnamäele kuuluv kontsern Eesti Meedia.

Allikas: Eesti Päevaleht

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: