Pompeo hoiatas Madurot Venezuelas jõu kasutamise eest

{{1548385680000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

USA välisminister Mike Pompeo hoiatas Venezuela presidenti Nicolás Madurot jõu kasutamise eest massimeeleavalduste vastu ning kutsus rahvusvahelist üldsust toetama end presidendi kohusetäitjaks kuulutanud opositsioonijuhti.

Päev pärast seda, kui hulk Ladina-Ameerika riike oli tunnustanud opositsiooni liidrit Juan Guaidód riigipeana, tõstatas Pompeo selle teema Ameerika Riikide Organisatsiooni (OAS) erakorralisel istungil Washingtonis.

"Vaidluste aeg on läbi. Endise presidendi Nicolás Maduro režiim on ebaseaduslik," ütles Pompeo. "Tema režiim on moraalselt pankrotistunud, majanduslikult ebapädev, sügavalt korrumpeerunud ja üdini ebademokraatlik," märkis ta.

USA välisminister nõudis, et Venezuela sõjavägi, mille juhtkond on kinnitanud lojaalsust Madurole, kaitseks Guaidód.

"Ma kordan meie hoiatust Maduro režiimi riismete igasuguse võimaliku otsuse eest kasutada jõudu rahumeelse demokraatliku ülemineku mahasurumiseks," lisas Pompeo, kutsudes kõiki OAS-i liikmeid Guaidó volitusi tunnustama.

Kõige tähelepanuväärsem erand Maduro vastaste ühisrindes Ameerikas on Mehhiko vasakpoolne president Andrés Manuel López Obrador, kes on tõotanud järgida oma välispoliitikas mittesekkumist.

"Kõik OAS-i liikmed peaksid joonduma demokraatiale ning austama seaduste ülimuslikkust," nõudis Pompeo.

Caracases baseeruv sotsiaalkonfliktide vaatluskeskus teatas neljapäeval, et Venezuelas on nädala algul puhkenud Maduro-vastastes meeleavaldustes surma saanud 26 inimest.

Protesid vallandusid, kui rühm sõdureid võttis üle komandopunkti pealinna põhjaosas, kuid võeti hiljem vahi alla. Mõnes paigas kasutasid relvajõud meeleavalduste mahasurumiseks pisargaasi ja kummikuule.

Guaidó kutsus korraldama järgmisel nädalal suurmeeleavaldust

Venezuela opositsiooniliider Juan Guaidó kutsus reedel korraldama järgmisle nädalal suurmeeleavaldust eesmärgiga nõuda president Nicolás Maduro tagasiastumist. 

Tegemist oli Guaidó esimese avaliku esinemisega pärast enda presidendi kohusetäitjaks kuulutamist kolmapäeval. 

Rahvas jääb tänavatele, "kuni me saavutame lõpu usurpeerimisele, üleminekuvalitsuse ning vabad valimised", ütles parlamendi spiiker Guaidó. 

Ta kinnitas, et ei kavatse pidada Maduroga "võltsdialoogi".

Meedia: USA alustas diplomaatide Venezuelast äratoomist

Meedia teatel alustas USA reedel diplomaatide äratoomist Venezuelast.

Uudisteagentuur AP teatas viitega Ühendriikide ametnikele, et rühm diplomaate ja nende pereliikmeid suundus reedel Caracase lennujaama, et Venezuelast lahkuda.

Varem oli meedias juttu, et USA välisministeeriumi diplomaatilise julgeoleku osakond otsustas turvakaalutlustel osa USA diplomaate Venezuelast tagasi kutsuda.

EL koostab Madurole üleskutset erakorralisteks valimisteks

Euroopa Liidu riigid koostavad Venezuela presidendile Nicolás Madurole läkitust, milles kutsutakse teda üles korraldama erakorralised valimised, ütlesid diplomaadid reedel.

"Me tahame kohest üleskutset valimisteks lähitulevikus," ütles üks diplomaat uudisteagentuurile AFP pärast Euroopa Liidu suursaadikute kohtumist, kus arutati üleskutse sõnastust.

Allika sõnul nõuab osa EL-i riike, et kui Maduro erakorralisi valimisi ei korralda, tunnistataks Juan Guaidód ajutise presidendina.

Mehhiko president on valmis vahendama Maduro ja Guaidó kõnelusi

Mehhiko on valmis võõrustama Venezuela presidendi Nicolás Maduro ja tema rivaali, rahvusassamblee esimehe Juan Guaidó kõnelusi, et lahendada üha süvenev poliitiline ja majanduslik kriis selles riigis, ütles Mehhiko riigipea Andrés Manuel López Obrador reedel.

"Me ei saa seda ellu viia ilma taotluseta mõlemalt osapoolelt, kuid me oleme rohkemgi kui valmis aitama edendada dialoogi, ilma jõudu või vägivalda kasutamata, et lahendada probleemid", millega Venezuela silmitsi seisab, ütles ta pressikonverentsil.

Maduro ütles neljapäeval, et ta on avatud kriisi lahendamisele suunatud kõnelusteks, kuid Guaidó välistas selle, öeldes, et opositsioon ei saa vasakpoolset presidenti usaldada.

London: Maduro ei ole Venezuela seaduslik juht

Suurbritannia ütles neljapäeval, et Nicolás Maduro ei ole Venezuela seaduslik juht ning London toetab end presidendi kohusetäitjaks kuulutanud opositsioonijuhti ja rahvusassamblee esimeest Juan Guaidót.

"Ühendkuningriik on veendunud, et Juan Guaidó on õige inimene Venezuelat edasi viima. Me toetame USA, Kanada, Brasiilia ja Argentina samme selle teostamiseks," ütles välisminister Jeremy Hunt.

Prantsusmaa hoiatas Madurot oma vastaste jõuga allasurumise eest

Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian hoiatas reedel Venezuela presidenti Nicolás Madurot opositsiooni represseerimise eest. 

"Me ärgitame härra Madurot kindlalt hoiduma igasugustest repressioonidest opositsiooni vastu, igasugusest vägivallast rahumeelsete meeleavaldajate vastu," ütles ta ajakirjanikele. 

"Me kavatseme täielikult toetada Venezuela rahvusassambleed ja selle presidenti kui demokraatlikult valitud institutsioone, mis... peavad täielikult (oma) rolli täitma," sõnas Le Drian. 

Le Drian rõhutas, et Venezuelas tuleb korraldada uued valimised. 

Prantsuse president Emmanuel Macron väljendas neljapäeval toetust Venezuela opositsioonile. Euroopa toetab "demokraatia taastamist" Venezuelas pärast Maduro "ebaseaduslikku" valimisvõitu mullu mais, ütles ta.  

Saksamaa on valmis tunnustama Guaidód Venezuela ajutise presidendina

Saksamaa on valmis tunnustama Venezuela opositsioonijuhti Juan Guaidód ajutise presidendina, kui ei peeta uusi valimisi, ütles valitsuse pressiesindaja Steffen Seibert reedel.

"Venezuelal on vaja nüüd vabu ja ausaid valimisi. Saksamaa võtab Euroopa Liidu kohtumistel nüüd sõna Juan Guaidó kui riigi ajutise presidendi tunnustamise poolt, kuni selliseid vabu ja ausaid valimisi ei peeta," ütles Seibert ajakirjanikele.

Guaidó kaaluks amnestiat Madurole

Guaidó ütles neljapäeval, et kaaluks amnestiat president Nicolás Madurole ja tema liitlastele, kui nad aitaksid Venezuelal demokraatia rajale naasta.

Tegemist oli Guaidó esimese kommentaariga pärast enda kuulutamist presidendi kohusetäitjaks. Tema sõnad avaldas oma võrgulehel USA hispaaniakeelne telekanal Unvision, mis Guaidó usutluse peagi täies mahus eetrisse annab.

Rahvusassamblee spiikri sõnul on amnestia laual igaühe suhtes, kes aitab Venezuelas põhiseaduslikku korda taastada.

Ühendriigid, Kanada ja üle tosina Ladina-Ameerika riigi on väljendanud oma toetust Guaidóle.

Maduro ei ole samas näidanud mingit märki kavatsusest võimust loobuda, väites, et on demokraatlikult valitud. Ta süüdistas Ühendriike temavastase riigipöördekatse toetamises ning teatas diplomaatiliste suhete katkestamisest selle Venezuela suurima kaubanduspartneriga.

USA nimetas Maduro korraldust ebaseaduslikuks, sest ei tunnista teda enam Venezuela legitiimse liidrina.

Ühendriikide välisministeerium andis neljapäeval Venezuelas resideeruvatele diplomaatidele ja personalile, kelle kohalolek seal ei ole hädavajalik, turvakaalutlustel käsu riigist lahkuda. Kuid saatkond Caracases jääb avatuks.

Maduro ise andis neljapäeval kõigile Venezuela diplomaatidele Ühendriikides korralduse sealt lahkuda ning saatkonna ja konsulaadid sulgeda.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: