USA kutsus seoses Venezuela olukorraga kokku ÜRO Julgeolekunõukogu

Venezuela küsimust hakkab arutama ÜRO julgeolekunõukogu.
Venezuela küsimust hakkab arutama ÜRO julgeolekunõukogu. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA on kutsunud ÜRO Julgeolekunõukogu kokku Venezuela kriisi arutama, teatasid neljapäeval diplomaadid.

Ühendriigid soovivad, et nõukogu koguneks avalikule istungile laupäeva hommikul kell üheksa. Osalema peaks ka USA välisminister Mike Pompeo.

Ühendriigid on tunnistanud Juan Guaidód Venezuela presidendi kohusetäitjana ja on saanud selles tuge kümnekonnalt Ladina-Ameerika ning ka mitmelt lääneriigilt.

ÜRO diplomaatide sõnul on siiski võimalik, et Nicolás Madurot presidendina tunnustavad Venemaa ja Hiina üritavad takistada kohtumise korraldamist põhjendusega, et Venezuela olukord ei ole julgeolekunõukogu päevakorras.

Guaidó kuulutas end kolmapäeval suurmeeleavaldusel Maduro režiimi vastu "presidendi kohusetäitjaks".

Maduro vannutati presidendiks 10. jaanuaril mullu mais korraldatud valimiste tulemusena, mida opositsioon boikottis ja mille rahvusvaheline kogukond on farsina hukka mõistnud.

Opositsiooni domineeritud rahvusassamblee tegutseb ilma sisulise võimuta alates 2017. aasta juulist, kui Maduro liitlastega mehitatud põhiseadusassamblee sellelt võimu üle võttis.

Maduro teatas neljapäeval, et Venezuela sulgeb suursaatkonna ja konsulaadid Ühendriikides, olles päev varem andnud teada diplomaatiliste suhete katkestamisest USA-ga.

Vabaühendus: Venezuelas on sel nädalal protestides hukkunud 26 inimest

Venezuelas on nädala alguses puhkenud president Nicolás Maduro vastastes meeleavaldustes surma saanud 26 inimest, teatas neljapäeval Caracases baseeruv sotsiaalkonfliktide vaatluskeskus.

Protesid vallandusid, kui rühm sõdureid võttis üle komandopunkti pealinna põhjaosas, kuid võeti hiljem vahi alla. Mõnes paigas kasutasid relvajõud meeleavalduste mahasurumiseks pisargaasi ja kummikuule. 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: