Venezuela tühistas USA diplomaatidele lahkumiseks seatud tähtaja

{{1548561660000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Venezuela valitsus taganes korraldusest, mis andis USA saatkonna töötajatele 72 tundi aega riigist lahkumiseks.

Venezuela välisministeerium ütles laupäeval, et peab nüüd läbirääkimisi USA huvide esinduse loomiseks riigis ning lubab Ühendriikide saatkonna töötajatel jääda nende kõneluste ajaks Venezuelasse.

Kõnelusi peetakse 30 päeva ja kui selle aja jooksul kokkuleppele ei jõuta, tuleb saatkonna töötajatel riigist lahkuda, lisas ministeerium.

Venezuela president Nicolás Maduro katkestas diplomaatilised suhted USA-ga kolmapäeval ning andis Ühendriikide saatkonna töötajatele kolm päeva aega riigist lahkumiseks.

USA presidendi Donald Trumpi administratsioon aga keeldus seda määrust täitmast, väites, et Maduro ei ole enam Venezuela legitiimne president.

Venezuela valitsuse otsus hoiab esialgu ära potentsiaalse konflikti kahe riigi vahel.

Venezuela sõjaväeatašee Washingtonis ütles Madurost lahti

Venezuela sõjaväeatašee Washingtonis ütles laupäeval president Nicolás Madurost lahti, kutsudes võitluskaaslasi toetama rahvusassamblee juhti Juan Guaidód ajutise riigipeana.

"See kaitseatašee ei tunnusta Nicolás Madurot presidendina, peab teda usurpaatoriks ja tunnustab Juan Guaidód legitiimse ajutise presidendina," ütles kolonel José Luis Silva.

Kreml: Venezuela olukorra ohtlikkus seisneb USA sekkumises

Venezuela olukorra ohtlikkus seisneb Ühendriikide otseses sekkumises selle riigi sündmustesse, ütles pühapäeval Vene presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov.

"Venezuelas toimuv on ohtlik, kuid veel ohtlikum on see, mis toimub USA otsesel sekkumisel, mitte mahitusel, aga sekkumisel. Seda keegi isegi ei varja," lausus Peskov telekanali Rossija-1 saates "Moskva. Kreml. Putin".

"Meie Ameerika kolleegid tunnustasid Venezuela presidendina võimu usurpeerimisele pretendeerivat parlamendi spiikrit (Juan Guaidód) nii välkkiirelt, et keegi ei jõudnud isegi ehmatusest toibuda," lausus ta. 

Peskovi väitel annab toimunu tunnistust sajaprotsendilisest tegevuse sünkroniseerimisest. 

"Venezuelas toimuvat ei saa kahjuks nimetada pretsedendituks, sest pretsedente on olnud väga palju," lisas ta. 

Peskov tõrjus ühtlasi teateid, nagu oleks Venezuelasse president Nicolás Maduro kaitseks saadetud umbes 400 võitlejat Venemaalt. 

"Muidugi mitte," lausus ta vastuseks sellekohasele küsimusele. "Hirmul on suured silmad," lisas Peskov.

Rahvusvaheline meedia kirjutas sel nädalal, et Venemaa jaoks ülisalajasi missioone täitva erasõjafirma Wagner palgasõdurid on viimastel päevadel lennanud Venezuelasse, et pakkuda kaitset diktaator Madurole.

Maduro tõrjus usutluses CNN Turkile Euroopa riikide ultimaatumi

Maduro tõrjus pühapäeval eetrisse läinud usutluses Euroopa riikide nõudmise valimiste väljakuulutamisest kaheksa päeva jooksul.

"Nad peavad selle ultimaatumi tagasi võtma. Keegi ei saa meile ultimaatumit esitada," ütles Maduro telekanalile CNN Turk antud intervjuus, mis oli hispaania keelest türgi keelde tõlgitud. 

Hispaania, Saksamaa ja Prantsusmaa andsid laupäeval Madurole kaheksa päeva aega uute valimiste väljakuulutamiseks, lubades vastasel juhul tunnustada riigi ajutise presidendina opositsiooniliidrit Juan Guaidód.

Kolme riigi ultimaatumiga liitusid hiljem eraldiseisvalt ka Suurbritannia ja Holland ning Euroopa Liit tervikuna.

Ehkki USA ja enamik läänepoolkera riike on Guaidód juba Venezuela ajutise presidendina tunnustanud, ei ole ükski Euroopa Liidu riik seni seda sammu astunud. 

Netanyahu: Iisrael tunnustab Venezuela opositsioonijuhti presidendina

Iisrael tunnustab Venezuela Rahvusassamblee juhti Juan Guaidód ametlikult presidendina, ütles pühapäeval peaminister Benjamin Netanyahu, järgides oma lähedase liitlase Washingtoni eeskuju. 

Netanyahu ütles online-usutluses, et Iisrael ühineb USA, Kanada ning tosinkonna Ladina-Ameerika riigiga "Venezuela uue juhtkonna tunnustamises".

Paavst ärgitas õiglaselt ja rahumeelselt Venezuela kriisi lahendama

Paavst Franciscus kutsus pühapäeval Panamas üles Venezuelas eskaleeruvat poliitilist kriisi õiglaselt ja rahumeelselt lahendama.

Paavst tunnistas Venezuela rahva tõsist olukorda ning märkis, et "palvetab õiglase ja rahumeelse, inimõigusi austava lahenduse nimel kriisi lahendamiseks". 

USA hoiatas Venezuela opositsiooni ähvardamise eest

USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton hoiatas pühapäeval märkimisväärse vastulöögi eest, kui Ühendriikide diplomaate või president Nicolás Maduro kukutamist taotlevat opositsioonijuhti ähvardatakse või hirmutatakse.

"Igasugune vägivald või hirmutamine USA diplomaatilise personali, Venezuela demokraatliku juhi Juan Guaidó või rahvusassamblee enda vastu kujutab endast seaduste ülimuslikku ränka rikkumist ning saab märkimisväärse vastuse," kirjutas ta Twitteris.

See ähvardus ei olnud suunatud konkreetse rühma või isikute vastu, kuid Bolton märkis seotud säutsus, et Kuuba tugi Maduro julgeoleku- ja poolsõjaväelistele jõududele on hästi teada.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: