Maduro kukutamine tähendaks Moskva investeeringute tuulde lendamist

Foto: Reuters/Scanpix

Moskva investeeris liitlassuhetesse Venezuelaga seitseteist miljardit dollarit. Umbes kuus neist - riigile kuuluva naftakompanii Rosneft investeeringud - läks Venezuela naftasektorile. President Nicolas Maduro kukutamine tähendaks selle raha kaotamist.

Osa Vene ekspertidest on kindel, et Venezuelas toimuva taga on ameeriklased.

"Nad ei taha, et järgmisel aastal hakkaks Venezuelas tööle ühisettevõte, mis paneb kokku Kalašnikovi automaatpüssi uusimaid mudeleid. Või näiteks ei meeldi neile, et hakkaks täismahus tööle vene õhu- ja kosmoseväebaas Venezuela territooriumil," rääkis Uuemate riikide rahvusvahelise instituudi direktor Aleksei Martõnov.

Vene strateegiliste uuringute instituudi ekspert Igor Pšenitšnikov jätkas: "Kui kahe-kolme lähipäeva jooksul status quo püsib ja president jääb oma ametipostile, siis ma arvan, et ameeriklased teevad midagi veel karmimat. Nende plaani järgi peavad praegused meeleavaldused üle minema verevalamiseks ja kodusõjaks."

Leidub ka neid, kes panevad vastutuse toimuva eest Venezuela senistele võimudele. Üks neist on Mihhail Zahharov, Poliitilise analüüsi keskuse juhtiv ekspert.

"Investeeringud Venezuelasse olid alati riskantsed. Seal on juba kolm aastat protestitud. Valitsus ei kontrolli osa riigi territooriumist. Sotsialistlik majandus, mille ehitasid Chavéz ja siis Maduro, võis toimida ainult kõrgete naftahindade ajal. Naftahindade langus viis kriisile, hüperinflatsioonile, inimeste vaesumisele. Praeguste protestide põhjus on Venezuela valitsuse majanduspoliitika, mitte mingite välistegurite mõju," rääkis Zahharov.

Vene meedia andmetel saabus 400 Vene palgasõdurit selle nädala alguses Venezuelasse, et kaitsta president Madurot võimaliku riigipöörde eest. Sellest aga ei piisa, kui Venezuelas puhkeb täismahus kodusõda.

"Venemaa ja Süüria vaheline kaugus ning Venemaa ja Venezuela vaheline kaugus on natuke erinev. Siiski ma arvan, et toetamise võimalus on ikkagi olemas, relvastuse ja laskemoonaga võiks küll toetada. Vaevalt aga õnnestub reaalse sõjalise abi Venzuelale osutada," rääkis riigiduuma saadik ja Venemaa-Venezuela parlamendikoostöö rühma koordinaator Mihhail Jemeljanov.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: