Saksamaa eraldas Leningradi blokaadis kannatanutele 12 miljonit eurot ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Leningradi blokaad.
Leningradi blokaad. Autor/allikas: Boriss Kudojarov/RIAN arhiiv/Wikimedia Commons

Berliin ja Moskva teatasid pühapäeval, et Saksamaa on eraldanud 12 miljonit eurot Teise maailmasõja veteranide ja Leningradi blokaadis ellujäänute abistamiseks.

Moskva nimetas ebapiisavaks toetust, millest teatati 800 000 inimelu nõudnud Leningradi blokaadi lõpu 75. aastapäeval.

Saksa võimud nimetasid algatust "vabatahtlikuks humanitaaržestiks blokaadis ellu jäänud ohvritele". 

Peterburis, endise nimega Leningradis, elab umbes 86 000 blokaadis ellujäänut.

"Meie, Saksa ja Vene välisministrid, tervitame Saksa valitsuse otsust eraldada 12 miljonit eurot sõjaveteranide haigla kaasajastamiseks ning keskuse rajamiseks Venemaa ja Saksamaa avalikkuse ja bokaadiohvrite kohtumisteks Peterburis," ütlesid Saksa välisminister Heiko Maas ja tema Vene ametivend Sergei Lavrov. 

"Oleme veendunud, et see vabatahtlik aktsioon parandab blokaadis ellu jäänud ohrvite elukvaliteeti ning aitab kaasa mõlema riigi rahvaste leppimisele kui meie tulevaste kahepoolsete suhete baasile," märkisid ministrid. 

Eraldi avalduses deklareeris Moskva, et kuigi algatus on "tähtis", peaks Saksamaa maksma hüvitist kõigile 1941.-44. aasta blokaadi elavatele ohvritele. 

"Selle humanitaaralgatuse käivitamine ei tähenda, et see võtaks maha individuaalse hüvitise maksmise Saksa valitsuse poolt kõigile blokaadis ellujäänutele sõltumata nende rahvusest," lausus välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova. 

Ta lisas, et Saksamaa on varem maksnud "Saksa vastutuse raames holokausti eest" juudi päritolu ellujäänud blokaadiohvritele 2500 eurot hüvitist.

872 päeva Natsi-Saksa vägede piiramisrõngas olnud pea kolmemiljonilise linna elanikud pidid läbi tegema kirjeldamatuid kannatusi. 

Üle 800 000 inimese suri nälga või haigustesse või siis pommitamise läbi. Paljude ajaloolaste hinnangul oli tegelik ohvrite arv suurem. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: