"Välisilm": kas USA-d ootab peagi ees uus valitsussektori tööseisak?

Foto: SIPA/Scanpix

USA president Donald Trump allkirjastas reedel seadusakti, millega lõpetati USA ajaloo pikim valitsussektori tööseisak. Analüütikute hinnangul läks tööseisak USA majandusele maksma kuus kuni 11 miljardit dollarit ehk summa, mis ületab Trumpi soovitud piiritara maksumuse. Kas president Trump saab oma müüri või ootab Ühendriike peagi ees järjekordne tööseisak?

800 000 USA valitsuse töötajal oli esmaspäeval pärast enam kui kuu aja pikkust pausi esimene tööpäev, edastas "Välisilm".

Seda rõõmu ei pruugi aga kauaks jätkuda, sest president Trump lõpetas valitsuse tööseisaku ajutiselt, et anda aega piirijulgeoleku läbirääkimisteks demokraatidega. Trump soovib aga endiselt 5,7 miljardit dollarit piirimüüri või vähemalt -tara ehitamiseks ja ei ole selge, kas seekord läbirääkimistega kuhugi jõutakse või mitte.

"President on valmis tegema ükskõik mida, et piirijulgeolekut suurendada. Ta võtab seda väga tõsiselt. See on tõsine humanitaar- ja julgeolekukriis," rõhutas Valge Maja personaliülema kohusetäitja Mick Mulvaney.

"Meie seas on palju neid, kes müüri ei toeta. See on kallis ja ebatõhus. Olemas on palju teisi võimalusi piirijulgeoleku suurendamiseks, millega nii demokraadid kui ka vabariiklased nõustuvad," teatas omakorda USA senati demokraatide juht Chuck Schumer.

Kongressis on juba läbirääkimistega alustatud, et tähtajaks erakondadeülese lahenduseni jõuda.

"See peaks olema kombinatsioon füüsilisest tarast, tehnoloogiast, rohkematest piirivalvuritest, immigratsioonikohtunikest ja sensoritest," märkis vabariiklasest senaator Susan Collins.

"Immigratsioonireform peab olema selle osa. Lihtsalt mingisuguse tara rahastamine ei tee ära seda tööd, mida on vaja," nentis demokraadist senaator Joe Manchin.

Presidendi sõnul on aga kokkuleppe saavutamine keeruline ja kui demokraadid järeleandmisi ei tee, siis on ta valmis valitsuse uuesti tööseisakusse laskma.

"Minu arvates on viimane aeg, et ameeriklased tuletaksid presidendile meelde, et ta ei ole diktaator, kuningas, Saudi Araabia türann, oma hea autokraadist sõber Vladimir Putin. Ta on USA president ja ta ei saa ega tohi jätkuvalt ähvardada valitsuse tööseisakuga," teatas omal ajal demokraatide presidendikandidaadiks pürginud parteitu senaator Bernie Sanders.

"Ma arvan, et president Trump sai valusalt kõrvetada, kui ta ähvardas ja kasutas valitsuse tööseisakut, et oma tahtmist saada. See ei meeldinud ameeriklastele ja ma ei usu, et ta üritab seda uuesti teha," lisas Schumer.

Washington Posti ajakirjaniku Jackie Alemany sõnul ei uskunud president ega ka demokraatide liidrid, et valitsuse tööseisak neid poliitiliselt kuidagi mõjutaks, kuid viimaste küsitluste järgi tundub, et pigem on jäänud kaotajaks Trump.

"Enamik ameeriklasi süüdistab teda valitsuse tööseisakus ja ei taha ka piirimüüri, mis tähendab, et nad ei nõustu tema peamise nõudmisega," lausus Alemany.

New York Times isegi kirjutab, et USA lähiajaloo pikim tööseisak võib vähendada Trumpi võimalusi võita 2020. aasta presidendivalimised.

"Tööseisakud ei ole kunagi hea viis poliitika tegemiseks. Mitte kunagi. Neid ei tohiks kunagi kasutada mingisuguse eesmärgi saavutamiseks. Ükskõik, kui olulised need eesmärgid ka ei tunduks," arvas vabariiklasest senaator Collins.

Alemany sõnul ei ole aga päris selge, miks otsustas Trump ajutiselt demokraatidele järele anda, kui ta lõppkokkuvõttes ei kavatse piirimüüri nõudmisest loobuda.

Mõned USA meediaväljaanded on spekuleerinud, et Trump üritas summutada uudist oma kunagise nõuandja Roger Stone'i kinnipidamisest. Teised leiavad, et president soovis sel nädalal pidada oma aastakõne, mis oleks muidu esindajatekoja spiikri Nancy Pelosi vastuseisu tõttu ära jäänud. Alemany arvates on aga põhjus palju lihtsam.

"Viimased piisad karikasse olid sajad tuhanded maksuameti ja transpordijulgeoleku ameti töötajad, kelle töölt puudumine ohustas igapäevast logistikat ja seadis ohtu rahvusliku julgeoleku," märkis ta.

Lõppenud valitsuse tööseisak võib Alemany sõnul mõjutada USA poliitikat veel pikalt. "Mitmed allikad, kellega ma kongressis olen rääkinud, on andnud mulle märku, et nad on mures, et see ajalooline ummikseis jätab kogu aastale halva märgi ja võib takistada teisi kokkuleppeid enne 2020. aasta presidendivalimisi."

Isegi, kui läbirääkimised demokraatidega peaksid ebaõnnestuma, on Trumpil peale uue valitsuse tööseisaku tagataskus veel üks võimalus: kuulutada välja hädaolukord ja võtta piirimüüriks raha kaitseministeeriumi eelarvest. Selge on aga ka see, et demokraadid üritaksid seda otsust kohtus vaidlustada, mis lõppkokkuvõttes ei pruugiks presidenti müürile sugugi lähemale viia.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: