Trump pakkus välja kompromissi valitsusseisaku lõpetamiseks

{{1547934180000 | amCalendar}}
Foto: Brendan Smialowski/AFP Photo/Scanpix

USA president Donald Trump tegi laupäeval Valgest Majast rahva poole telepöördumise valitsuse tööseisaku ja lõunapiiri teemal, kus pakkus kongressi demokraatidele välja kompromissi.

Trump tegi demokraatidele kompromisspakkumise, milles lubas jätkata teatud muudatustega kolme aasta jooksul "unistajate" ehk DACA-programmi, mis annaks lapsena Ühendriikidesse saabunud immigrantidele võimaluse kodakondsuseni jõuda ja kaitset väljasaatmise vastu.

DACA-programmi juurutas Trumpi eelkäija Barack Obama 2012. aastal. Trumpi katsed jõuda demokraatidega DACA erinevate variantide osas kompromissile vastutasuks piirimüüri rahastamise eest on varasemalt ummikusse jooksnud. Ühtlasi pakkus Trump riigis viibimise lisaaega väljasaatmist ootavatele 300 000 sisserändajatele.

USA demokraadist esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi jõudis juba öelda, et Trumpi uus pakkumine pole piisavalt hea ja demokraadid lükkavad selle tagasi,.

Trump kordas muu hulgas oma varasemaid väljaütlemisi ja seisukohti kontrollimatust migratsioonist põhjustatud kahjude ja kuritegevuse teemal nimetades seda humanitaarkriisiks lõunapiiril.

President lubas oma toetajatele, et täidab oma migratsioonialased lubadused hoolimata takistustest igal juhul.

Ühendriikides kestab Trumpi ja kongressi demokraatide erimeelsuste tõttu immigratsioonipoliitika ja piirijulgeoleku küsimustes alates 22. detsembrist valitsuse osaline tööseisak, mis mõjutab umbes veerandit valitsusasutustest. Umbes 800 000 föderaalametite töötajat on olnud palgata juba neljandat nädalat.

Tööseisak sai alguse Trumpi ja kongressi demokraatide vaidlusest USA-Mehhiko piiritara üle. Trump soovib kongressilt tara ehitamiseks 5,7 miljardit dollarit, aga kongressi demokraadid ja ka paljud vabariiklased ei taha seda anda.

Tööseisaku põhjustas presidendi keeldumine allkirjastada mõlema partei toetusega ajutist eelarvemeedet, mis oleks rahastanud valitsusameteid 8. veebruarini.

Sammu tõttu jäi kongressis seisma kogu föderaaltasandi eelarveprotsess, mistõttu ei saanud mittehädavajalikud riigiametid uut rahastust ja pidid uksed sulgema.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: