Trumpi vankumatus müüriküsimuses teeb kõnelused demokraatidega keeruliseks

Foto: AFP/SCANPIX

USA lähiajaloo pikim valitsuse tööseisak on nüüd küll lõppenud, kuid kolme nädala pärast võib kõik korduda. President Donald Trump soovib endiselt müüri USA ja Mehhiko piirile, mis muudab läbirääkimised demokraatidega keeruliseks.

Trump lõpetas valitsuse osalise tööseisaku ilma, et ta oleks saanud soovitud 5,7 miljardit dollarit piirimüüri ehitamiseks. See aga ei tähenda, et Trump oleks täielikult alla andnud. Kongressiga sõlmitud kokkulepe kestab vaid kolm nädalat ja selle aja jooksul soovib Trump jõuda demokraatidega piirijulgeoleku küsimustes lõpliku lahenduseni, edastas "Aktuaalne kaamera".

"Mitte ükski piirijulgeoleku plaan ei tööta ilma tegeliku tarata. See lihtsalt ei toimiks. Samal ajal peame soetama juurde narkootikume avastamise tehnoloogiat ja suurendama tööjõudu," rääkis Trump.

USA riigipea rõhutas, et kui ta lähinädalatel demokraatidega kokkuleppele ei jõua, siis ta on valmis kuulutama välja hädaolukorra või laskma valitsuse uuesti tööseisakusse.

"Meie seas on palju neid, kes müüri ei toeta. See on kallis ja ebatõhus. Olemas on palju teisi võimalusi piirijulgeoleku suurendamiseks, millega nii demokraadid kui ka vabariiklased nõustuvad ja ma olen kindel, et me jõuame lahenduseni ja suudame järjekordset tööseisakut vältida. Ma usun, et Donald Trump on saanud oma õppetunni," ütles USA senati demokraatide liider Chuck Schumer.

Valitsustöötajad peaksid peagi saama tagantjärele kätte oma palga. See tuleb õigel hetkel, sest reedel möödus juba teine palkade maksmise tähtaeg, mistõttu võtsid paljud lennujaamade töötajad hommikul haiguslehe. Mitmes olulises lennujaamas tekkisid järjekorrad ja tuhanded lennud lükati edasi. Analüütikute hinnangul oli see suur julgeolekuoht ja peamine põhjus, miks lõpuks kokkuleppeni jõuti.

"Lennujuhtimissüsteem on oluline osa sellest riigist ja see, et meid kasutati poliitilise mängukannina, ei ole meile vastuvõetav," ütles Rahvusliku Lennujuhtimise Assotsiatsiooni liige Chris Parris.

Trump võis teha lühiajalise järeleandmise ka seetõttu, et ta saaks tuleval nädalal esindajatekojas pidada aastakõne. Mõned väljaanded aga spekuleerivad, et president soovis hoopis meediakajastust suunata, sest enne valitsuse tööseisaku lõpetamist oli USA-s põhiteemaks Trumpi endise nõuniku Roger Stone'i kinnipidamine.

USA valitsusseisak algas 22. detsembril. 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: