Kivirähk, Samost ja Kook reitingutest: teledebattidel saab olema suur roll

Foto: Priit Mürk/ERR

Sotsioloog Juhan Kivirähk analüüsis koos ajakirjanike Urmet Koogi ja Anvar Samostiga ERR-i uudisteportaali veebisaates erakondade värskeid toetusnumbreid. Nad leidsid, et teledebattidel saab olema valimistulemuste osas oluline roll.

Kivirähk rääkis, et reitingutes kardinaalseid muudatusi ei ole ning ka valimisprogrammide avaldamine ei ole põhimõttelist muutust toonud. Keskerakonna ja Reformierakonna toetuse suurenemine on tema sõnul ootuspärane.

Kõige suurema muutuse tõi Eesti 200 šokikampaania. "See peletas neilt potentsiaalseid valijaid eemale. Nad kitsendasid oma fookust. Kui seni vaadati Eesti 200 kui spetsialistide erakonda, siis see kampaania viis selle erakonna kuvandi rahvussuhete ja integratsiooni valdkonda," rääkis Kivirähk.

Kivirähk rõhutas, et uuringu järgi on lõimumise probleem inimestele kõige vähem oluline kokku 14 teemast.

Samosti hinnangul on Reformierakonna nelja protsendipunktiline tõus tulnud sellest, et erakond on suutnud vähem aktiivseid toetajaid aktiveerida.
Urmet Kook võttis teemaks Eesti 200 ja ta pakkus, et nende toetajad võisid plakatiaktsiooni tõttu minna Reformierakonna taha.

Ta ütles ka, et sotsid üritavad Eesti 200 langenud toetusega seoses ka enda valijaid tagasi saada.

Samost rõhutas, et ilma EKRE-ta oleks suurte erakondade ja väiksemate parteide toetuse erinevus on eriti reljeefne. "Muidu oleks selge viide tekkivale kahepartei sütseemile," lausus Samost.

Ringkondade lõikes on Samosti hinnangul Keskerakonna edu küllaltki kõnekas.

Teledebattide mõju

Samost ennustas, et teledebatid võivad omada valimistulemusele päris suurt mõju. "Kõige kesksem küsimus on, kuidas Kaja Kallas avalikes valimisdebattides hakkama saab," sõnas ta.

Kivirähk nõustus ja ütles lausa, et teledebatid, eriti peaministrikandidaatide debatt, on otsustavad.

Kook osutas, et Keskerakond läheb esimest korda teledebattidesse peaministriparteina.

Väiksema toetusega erakondadest on teledebattides võita ilmselt Isamaal, ütles Samost. "Ei maksa alahinnata Isamaa väga hästi ettevalmistunud parteiaparaati. Nad suudavad oma esindajad hästi ette valmistada," rääkis ta.

Samost leidis ka, et teledebatid võivad muuta näiteks EKRE toetust. "Võib juhtuda nii, et mõne väga raju sõnavõtt, mis töötab hästi kuskil rahvamajas oma valijatega kohtudes, teles nii hästi ei tööta," ütles ta.

Kommenteerijad lisasid veel, et alahinnata ei maksa ka ukselt-uksele kampaaniat, tänavakampaaniat ja sotsiaalmeedia kampaaniat.

Samosti sõnul on ukselt uksele kampaanias on Keskerakond ülitugev, tänavakampaanias paistavad silma veel Reformierakond ja Isamaa.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: