Kantar Emori uuring: kandidaatide nimed võimendavad Isamaa ja SDE reitingut

Valimisplakat.
Valimisplakat. Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Kui küsida erakondade toetust, nimetades nende kandidaate riigikogu valimistel, tõuseb kõige rohkem Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) reiting, selgub BNS-i ja Postimehe tellitud uuringufirma Kantar Emor jaanuari lõpus läbiviidud küsitlusest.

Traditsioonilises arvamusuuringus oli Isamaa toetus jaanuari lõpus 7,5 protsenti, aga kandidaatide nimesid teades oli erakonna poolt valmis hääletama 10,6 protsenti valijatest. SDE reiting oli tavaküsitluses 9,7 protsenti, kandidaate arvestades aga 11,4 protsenti.

Samas on Eesti 200 ja Eestimaa Roheliste reitingud koos konkreetsete kandidaatide väljatoomisega nõrgemad kui erakond üldisemalt. Kui Eesti 200 üldine toetus oli 7,2 protsenti, siis kandidaatidega koos oli see 5,3 protsenti. Roheliste üldine reiting oli 4,4 protsenti, kandidaate teades annaks aga nende poolt hääle 2,8 protsenti.

Isikunimedega mõõdetult olid madalamad ka teiste erakondade reitingud: Reformierakonna üldine 26,3 kahanes nimedega Kantar Emori küsitluses 25,5 protsendile, Keskerakona 24,4 protsenti vähenes 23,5 ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna 18,2 protsenti langes 17 protsendile.

Võrdlus aasta algusega ja üldjärjestus

Reformierakonna toetus oli Kantar Emori küsitluses jaanuari viimasel dekaadil 26,3 protsenti, olles tõusnud võrdluses kuu algusega 1,9 protsendipunkti. Teisel kohal püsiva Keskerakonna toetus oli 24,4 protsenti, jaanuari alguses oli see 23,3 protsenti.

Toetuselt kolmas on jätkuvalt EKRE 18,2 protsendiga, jaanuari algusega oli EKRE siiski kaotanud oma toetusest kaks protsendipunkti.

Neljandal kohal püsib SDE 9,7 protsendiga, sotside toetus langes võrreldes kuu algusega 2,1 protsendipunkti jagu.

Viienda toetusega on Isamaa, mida eelistas kuu lõpus 7,5 protsenti valijatest, kuu alguses oli erakonna toetus kaheksa protsenti.

Väikese vahega püsib kuuendal positsioonil Eesti 200, mida toetas 7,2 protsenti, kuu alguses oli Eesti 200 toetus 6,6 protsenti.

Eestimaa Roheliste toetus oli jaanuari lõpus 4,4 protsenti, Vabaerakonnal 1,7 ja Elurikkuse Erakonnal 0,7 protsenti. Kõigi kolme toetus oli võrreldes kuu algusega õige pisut tõusnud.

Kantar Emor mõõtis jaanuari lõpus erakondade toetuste osakaalusid koos konkreetsete isikunimedega. Vastajale näidati viit esimest koos kuuenda muu kandidaadi nimetamise võimalusega.

Kantar Emor näitab erakondade reitinguprotsente nendest, kellel on erakondlik eelistus, seega "ei oska öelda" vastanute protsent elimineeritakse. Andmete näitamise selline viis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega. Jaanuari lõpus oli "ei oska öelda" osakaal 14,3 protsenti, mis oli viimase 12 kuu madalaim. Maksimaalne statistiline viga oli ±2,7 protsenti.

Kokku küsitles Kantar Emor 24.-29. jaanuarini veebiintervjuude meetodiga 1001 kodanikku vanuses 18-84 aastat.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: