EKRE valijaskond muutus maskuliinsemaks, vene valija toetus Keskerakonnale kasvas veelgi

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
EKRE miiting Stenbocki maja ees Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

EKRE-t valivad keskmisest rohkem mehed, Keskerakonda eakamad ja vene valijad, Reformierakonda kõrgema sissetulekuga inimesed.

ERR-i tellitud Turu-uuringute küsitlusest saab välja tuua ka erakondade toetuse erinevates sotsiaal-demograafilistes gruppides.

Sugu

EKRE toetajaskond on taas muutunud maskuliinsemaks: valimistel annaks neile hääle 28 protsenti meestest ja vaid kaheksa protsenti naistest.

Seevastu Keskerakond on populaarsem naiste hulgas (41 protsenti naisi ja 23 protsenti mehi).

Kui meessoost valijate seas on suurim EKRE toetus ning Keskerakonna ja Reformierakonna (24 protsenti) toetus on võrdne, siis naiste seas kuulub selge esikoht Keskerakonnale. Reformierakonda valiks 25 protsenti naistest.

Ka sotsiaaldemokraatide toetus on pisut kõrgem naiste seas (naistest üheksa protsenti, meestest toetab neid viis protsenti).

Vanus

Keskerakonna toetus on korrelatsioonis valija vanusega: 50-64-aastastest annaks neile oma hääle 33 protsenti; 65-74-aastastest 43 protsenti ning 75-aastastest ja vanematest 52 protsenti. Keskerakond on toetuse poolest esikohal ka 25-34-aastaste seas (30 protsenti) ning Reformierakonnaga võrdne 35-49-aastaste hulgas (26 protsenti).

Kõige nooremas vanusegrupis (18-24 aastat) jääb Keskerakonna toetus Reformierakonnale alla (vastavalt 17 protsenti ja 28 protsenti) ning on võrdsel tasemel EKRE (16 protsenti) ja sotsiaaldemokraatidega (18 protsenti). Kõige nooremas vanusegrupis on keskmisest suurema ka Eesti 200 valijate osakaal (12 protsenti).

Rahvus

Keskerakonna toetus muust rahvusest valijate seas on endiselt kõrge ning on aasta lõpukuudega võrreldes veelgi kasvanud (80 protsenti). Eestlaste seas on Keskerakonna toetus 20 protsenti, mida on protsendi võrra rohkem kui detsembris, kuid kahe protsendi võrra vähem kui novembris.

Eestlaste hulgas on populaarseim Reformierakond (31 protsenti) ning Keskerakonda edestab ka EKRE (22 protsenti).

Ülejäänud erakondadest saab muust rahvusest valijate hääli Eesti 200 (neli protsenti), sotsiaaldemokraadid (kolm protsenti), EKRE ja rohelised (mõlemad kolm protsenti).

Haridus

Keskerakonna toetus on suurim kesk- või kesk-eriharidusega valijate (36 protsenti) ja keskharidust mitte omavate valijate (34 protsenti) seas. Kõrgharidusega valijate seas on Keskerakonna toetus 26 protsenti, millega jäädakse alla Reformierakonnale (30 protsenti).

EKRE toetus on suurim keskharidust mitte omavate valijate (29 protsenti) seas. Kõrgharidusega valijaist hääletaks EKRE poolt vaid 10 protsenti.

Isamaad ja sotsiaaldemokraate valiks vastavalt 10 ja 11 protsenti kõrgharidusega valijaist.

Regioon

Regionaalses lõikes on Keskerakonna toetus suurim Ida-Virumaal (55 protsenti) ja Tallinnas (45 protsenti) – mõlemas nimetatud piirkonnas on Keskerakonna toetus võrreldes detsembriga kasvanud. Muudes Eesti regioonides on Keskerakonna reiting keskmisest madalam, ehkki Lõuna-Eestis on see samal tasemel Reformierakonnaga (vastavalt 27 ja 28 protsenti).

Reformierakond on esikohal Lääne-Eestis (33 protsenti) ja Põhja-Eestis (32 protsenti), kesine on nende toetus Ida-Virumaal (10 protsenti) ja Tallinnas (17 protsenti).

EKRE tugevaimaks kantsiks on Kesk-Eesti (34 protsenti), kus nad on toetuse poolest esikohal. Pealinna valijaist toetab EKRE-t vaid 11 protsenti.

Sotsiaaldemokraadid on tugevamal positsioonil Lõuna-Eestis (11 protsenti); Isamaa Kesk-Eestis (12 protsenti) ja Põhja-Eestis (11 protsenti).

Eesti 200 jaoks on edukaim regioon Lääne-Eesti (13 protsenti).

Linn/maa

Linnaelanike seas on Keskerakonna toetus 37 protsenti, maal toetab neid 26 protsenti (võrreldes detsembriga mõlemas kaks protsenti enam). Ka sotsiaaldemokraatide toetus on suurem linnades (üheksa protsenti, maal kolm protsenti).

Maaelanike seas on toetuselt esikohal Reformierakond (29 protsenti). Ka EKRE toetus on suurem maal (22 protsenti). Maa-valijate poole on kaldu ka Isamaa toetajaskond (maal 10 protsenti, linnades neli protsenti).

Sissetulek

Keskerakonna toetus on suurim valijate seas, kelle pere liikme keskmine sissetulek on kuni 650 eurot, kusjuures see ulatub üle 40 protsendi 300 eurost kuni 650 euroni.

Alates 650 eurost pere liikme kohta saab suurima toetuse Reformierakond (vahemikus 651–1000 eurot toetab neid 28 protsenti ning üle 1000 euro korral 36 protsenti).

Teiste erakondade puhul selgeid seoseid valija sissetulekuga ei selgu.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: