USA kutsus Venezuela sõjaväelasi Guaidó leeriga ühinema

{{1549093020000 | amCalendar}}
Foto: Carlos Barria/Reuters/Scanpix

Valge Maja kõrge ametnik kutsus laupäeval Venezuela relvajõude üles järgima opositsioonijuht Juan Guaidó poolele asunud kindrali eeskuju.

"USA kutsub kõiki sõjaväelasi võtma eeskuju kindral Yanezest ja kaitsma rahumeelseid demokraatiat pooldavaid protestijaid," kirjutas Twitteris riikliku julgeoleku nõunik John Bolton.

Kindralmajor Francisco Yanez postitas varem laupäeval endast video, milles ütles lahti president Nicolás Maduro "diktaatorlikust võimust" ning tunnustas ajutise riigipeana rahvusassamblee juhti Guaidód.

Yanez, kes juhib õhuväe juhatuses strateegilist planeerimist, väitis, et "90 protsenti Bolívari riiklikest relvajõududest pole ühes diktaatoriga, vaid Venezuela rahvaga".

Tegemist on seni kõrgeima ohvitseriga, kes on pöördunud Maduro vastu pärast 23. jaanuari, mil Guaidó end presidendi kohusetäitjaks kuulutas ja lubas presidendivalimised korraldada.

Venezuela õhuväe kindral tunnustas Guaidód ajutise presidendina

Venezuela õhuväe kindral Francisco Yanes tunnustas laupäeval sotsiaalmeedias avaldatud videos opositsioonijuhti Juan Guaidód riigi ajutise presidendina ning ütles lahti võimulolevast presidendist Nicolás Madurost.

Yanez on esimene Maduro valitsusest lahkunud kõrge sõjaväelane pärast 23. jaanuari, kui rahvusassamblee juht Guaidó kuulutas end riigi legitiimseks presidendiks.

Guaidód toetavad ajutise presidendina paljud välisriigid, kuid Maduro võimulpüsimise võti on Venezuela sõjaväe juhtkonna käes. Sõjavägi oli seni ühtselt Maduro taga ning Yaneze käik on esimene mõra sõjaväe ühisrindes.

"Pöördun teie poole teavitamaks teid, et ütlen lahti Nicolás Maduro rikutud ja diktaatorlikust võimust ja tunnustan saadik Juan Guaidód kui Venezuelat juhtivat presidenti," ütles täisvormis Yanez YouTube'is avaldatud videos

Yanez, kes juhib õhuväe väejuhatuses strateegilist planeerimist, väitis, et "90 protsenti Bolívari riiklikest relvajõududest pole ühes diktaatoriga, vaid Venezuela rahvaga".

"Viimaste tundide sündmuste järel saabub üleminek demokraatiale peatselt. Relvajõududele meie rahva represseerimise jätkamise korralduse andmine on sama mis inimeste nälga ja haigustesse suremise ning, Jumal hoidku, omavahel võitlemise jätkamine," hoiatas ta.

Yaneze sõnul ütlesid presidendi lennumeeskonnad talle, et "diktaatoril on iga päev valmis kaks lennukit".

"Las ta läheb," lausus kindral.

Pealinnas Caracases toimuvad laupäeval vastaspoole meeleavaldused ning Yanez ärgitas inimesi liituma Maduro vastu protestijatega. Guaidó toetajad nõuavad Maduro tagasiastumist ja uusi valimisi.

Uudisteagentuur Associated Press sai kindrali kätte Colombia numbriga telefonil. Kindral keeldus ütlemast, kas ta on jätkuvalt Venezuelas või muus riigis.

Ta kinnitas lühikeses vestluses oma videopöördumise sisu, kuid keeldus edasistest avaldustest, kuniks selleks on andnud luba "õiguspäraste relvajõudude juht, kelleks on president Juan Guaidó".

Venezuela sõjaväe eksperdi Rocio San Migueli sõnul ei juhi Yanez sõdureid, aga sellest hoolimata on Yaneze otsus sõjaväele raske hoop.

Sõjaväe juhid on kaitseminister Vladimir Padrino juhtimisel vandunud lojaalsust Madurole, kuigi sõjaväe sees on märke rahulolematusest.

21. jaanuaril alustas grupp rahvuskaardi sõdureid Caracases mässu. Kuigi valitsus surus mässu ruttu maha ja pidas kinni 27 sõdurit, siis selle järel puhkesid nädala kestnud vägivaldsed kokkupõrked julgeolekujõududega, milles sai ÜRO andmeil surma 40 inimest ja veel 850 peeti kinni.

San Migueli juhitud vabaühenduse Citizen Control andmeil pidasid võimud 2018. aastal kinni 180 sõjaväelast ning alates 2015. aastast on relvajõududest lahkunud umbes 10 000 inimest.

Venezuela õhuväejuhatus peab Maduro vastu pööranud kindralit reeturiks

Venezuela õhuväe väejuhatus mõistis laupäeval hukka õhuväe kindrali Francisco Yaneze, kes asus toetama president Nicolás Maduro võimu vaidlustanud Juan Guaidód.

Laupäeval pani relvajõudude õhuväejuhatus oma Twitteri-kontole pildi Yanezest sõnaga "reetur".

"Me lükkame tagasi avalduse kindral Yanezelt, kes reetis meie riigile tehtud ustavusvande ning otsustas järgida välismaiseid plaane," kirjutas väejuhatus.

Guaidó: opositsioon asub koguma välismaal Venezuelale humanitaarabi

End Venezuela ajutiseks presidendiks kuulutanud Juan Guaidó teatas laupäeval, et opositsioon asub koguma välismaal Venezuela tarbeks humanitaarabi.

Guaidó sõnul hakatakse humanitaarabi koguma kolmes kohas: Colombias asuvas Cúcutas, kuskil Brasiilias ning ühel Kariibi mere saarel.

President Nicolás Maduro võimu vaidlustanud Guaidó ärgitas sõjaväge kogutud abi Venezuelasse lubama.

Guaidó lubas Hiinaga dialoogi astuda

End Venezuela presidendiks kuulutanud opositsioonijuht Juan Guaidó lubas laupäeval ilmunud ajaleheusutluses Hiinale austada kahepoolseid kokkuleppeid ning kinnitas, et on valmis alustama Pekingiga dialoogi niipea kui võimalik.

Hiina ajalehes South China Morning Post ilmunud artikli eesmärk oli ilmselt vaigistada kahtlusi, kas Guaidó poliitiline väljakutse president Nicolas Madurole katkestaks suhted Venezuela peamise võlausaldajaga. 

Maduro külastas septembris Hiinat ning allkirjastas Pekingiga rea energia- ja kaevanduskokkuleppeid. 

"Hiina toetus on väga oluline meie majanduse ja tulevase arengu seisukohast," kinnitas Guaidó usutluses ajalehele. "Arvestades oma konkurentsivõimet ja turgu, on Hiina oluline globaalne toimija, kellega sooviksime jätkata suhteid, mis põhinevad vastastikusel lugupidamisel ja koostööl."

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: