Vene lennuki salapärane lend Venezuelasse tekitas spekulatsioone

Nordwindi lennuk Caracase lennuväljal.
Nordwindi lennuk Caracase lennuväljal. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Vene reisilennuki salapärane lend Moskvast Venezuela pealinna Caracasesse tekitas teisipäeval ja kolmapäeval mitmel poolt meedias spekulatsioone.

Näiteks arvati, et lennuk viis Venezuelasse Vene palgasõdureid, et lennuki eesmärgiks on president Nicolas Maduro eksiili transportida või et sellega viiakse riigist välja keskpanga kullavarud, vahendasid Reuters ja Helsingin Sanomat.

Lihtsam teooria on ka see, et Venemaa teeb ettevalmistusi oma diplomaatide ja instruktorite võimalikuks evakueerimiseks selleks puhuks, kui olukord Venezuelas peaks veelgi pingelisemaks muutuma.

Venemaa välisministeerium pole seni teemat kommenteerinud.

USA ja paljude teiste riikide poolt toetatud opositsioonijuht ja parlamendi spiiker Juan Guaidó kuulutas end eelmisel nädalal ajutiseks presidendiks, kuid autoritaarne president Maduro, keda on endiselt toetamas jõuametkonnad, kindralid ja Venemaa, on kinnitanud, et tal pole kavas kuhugi taanduda.

Esmaspäeval tõusis Moskva Vnukovo lennuväljalt õhku lennufirma Nordwind reisilennuk Boeing 777, kus on 277 kohta, ning maandus kohaliku aja järgi kell 20 õhtul Caracase Simon Bolivari nimelisel rahvusvahelisel lennuväljal. Vene sõltumatu ajalehe Novaja Gazeta andmetel oli lennukis kaks meeskonda, kuid praktiliselt mitte ühtegi reisijat.

Veebilehe Flightradar 24 andmetel lendas lennuk üle Eesti, Rootsi lõunaosa ja Briti saarte Atlandi ookeani kohale ja sealt juba edasi Venezuela pealinna.

Nordwind on algselt Türgi-Vene lennufirma, mis tegeleb peamiselt tšarterlendudega Vahemere ja Kagu-Aasia populaarsetesse turismipunktidesse. Mingit märkimisväärset seost lendudega Ladina-Ameerikasse pole ettevõttel varem olnud. Novaja Gazeta küll märgib, et kahel korral lendas firma lennuk Venezuela pealinna ka detsembris.

Ei lennufirma ega ka Vene välisministeerium pole vastanud Novaja Gazeta küsimustele, miks Venezuelasse lennati.

Viimasel ajal on meedias palju tähelepanu pälvinud koostöö Venemaa ja Venezuela õhuväe vahel, millest mõlemad riigid ka ise demonstratiivselt teada andsid, kui ka väited, et Venemaa on saatnud liitlasriiki nn Wagneri grupi palgasõdureid. Mõne allika sõnul võib Wagneri palgasõdureid olla Venezuelas juba sadu.

Allikad, kellega Reuters on rääkinud, arvavad, et vene palgasõdurite ülesandeks on eelkõige tagada president Maduro isiklik julgeolek.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: