Trump: vägede saatmine Venezuelasse on üks võimalustest

{{1549206780000 | amCalendar}}
USA president Donald Trump.
USA president Donald Trump. Autor/allikas: EPA/Scanpix

USA president Donald Trump ütles CBS-ile antud intervjuus, et relvajõudude saatmine Venezuelasse on üks võimalustest sealse olukorra lahendamiseks.

"Loomulikult on see midagi, mis on... see on võimalus," vastas USA riigipea vägede Venezuelasse saatmist puudutavale küsimusele saates "Face the Nation".

Samuti kinnitas Trump, et vastas eitavalt Venezuela presidendi Nicolas Maduro soovile kokku saada, kui viimane selle mõned kuud tagasi tegi. "Ta on soovinud kohtumist, kuid ma olen sellele eitavalt vastanud, sest me oleme selles protsessis juba väga kaugel."

"Ma otsustasin siis "ei" kasuks, sest nii palju hirmsaid asju on juhtunud Venezuelas, kui sa vaatad seda riiki. See oli selles maailmajaos, väga olulises osas maailmast, kõige rikkam riik. Ja kui nüüd vaadata seda vaesust ja meeleheidet ja kuritegevust ja kõike seda, mis toimub. Seega ma arvan, et protsess liigub edasi - väga, väga suured, vapustavad meeleavaldused," selgitas Trump.

USA tunnustas Guaidot Venezuela ajutise presidendina juba 23. jaanuaril, Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Hispaania on teatanud, et teevad sama, kui Maduro ei kuuluta pühapäeva südaööks välja uusi valimisi. 

Guaidó survestab Madurot humanitaarabiga

End Venezuela ajutiseks presidendikas kuulutanud opositsioonijuht Juan Guaidó teatab pühapäeval, millal saabub riiki humanitaarabi, mis president Nicolas Maduro arvates viib USA sõjalise sekkumiseni. 

Rahvusassamblee juht Guaidó ja sotsialistide liider Maduro pidasid laupäeval pealinnas Caracases konkureerivaid rahvakogunemisi, millel Guaidó teatas toidu ja ravimite kogumiskeskuste loomisest naaberriikides Colombias ja Brasiilias. Ühendriigid teatasid hiljem, et toimetavad abi Guiadó palvel Venezuelasse.

Maduro pole seni lubanud riiki humanitaarabi, sest tema sõnul on see Guaidód toetavate välisjõudude sõjalisele sekkumise eelmäng. Maduro käe all on Venezuela jõudnud sügavasse majanduskriisi, millega on kaasnenud hüperinflatsioon ning toidu- ja raviminappus.

Prantsusmaa meeldetuletus Madurole: ultimaatum lõpeb täna õhtul

Prantsusmaa hoiatas Venezuela presidenti Nicolás Madurot, et tähtaeg uute presidendivalimiste väljakuulutamiseks lõpeb pühapäeva õhtul ja Pariis valmistub tunnustama ajutise riigipeana tema vastast Juan Guaidód.

Venezuela liider on lükanud tagasi üleskutse kuulutada välja uued presidendivalimised, kuid on pakkunud välja uute parlamendivalimiste korraldamise idee. Venezuela parlament on 2015. aasta detsembris peetud valimiste tulemusena opositsiooni kontrolli all.

"Ultimaatum lõpeb täna õhtul," ütles Prantsuse Euroopa asjade minister Natalie Loiseau pühapäeval Prantsuse meediale.

"Kui härra Maduro ei pühendu enne õhtut presidendivalimiste korraldamisele, võtame seisukoha, et härra Guaidó peaks korraldama need tema asemel," sõnas ta.

Loiseau lisas, et Pariis tunnustab Guaidód seejärel "ajutise presidendina kuni valimisteni".

Prantsuse minister nimetas Maduro ettepanekut korraldada ennetähtaegsed parlamendivalimised "farsiks, traagiliseks farsiks".

Maduro võitis teise ametiaja mullu mais korraldatud presidendivalimistel, mida opositsioon boikottis ja mille tulemusi lääneriigid ja paljud Ladina-Ameerika maad keelduvad tunnustamast.

EL-i ja Ladina-Ameerika Venezuela kontaktrühm kohtub neljapäeval

Venezuela rahvusvahelisse kontaktrühma (ICG) kuuluvad Euroopa Liidu ja Ladina-Ameerika riikide ministrid korraldavad esimese kohtumise neljapäeval Uruguay pealinnas Montevideos, teatasid korraldajad pühapäeval.

"Kontaktrühm toob kokku Euroopa Liidu ja selle kaheksa liikmesriiki (Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Holland, Portugal, Hispaania, Rootsi ja Suurbritannia) ja Ladina-Ameerika riigid (Boliivia, Costa Rica, Ecuador ja Uruguay)," ütlesid avalduses kohtumise kaaskorraldajad EL-i välispoliitikajuht Federica Mogherini ja Uruguay president Tabaré Vázquez.

"ICG eesmärk on anda panus tingimuste loomisse poliitilise ja rahumeelse protsessi tekkeks, mis lubaks venezuelalastel määrata oma tulevikku läbi vabade, läbipaistvate ja usaldusväärsete valimiste korraldamise kooskõlas riigi põhiseadusega," seisis avalduses.

EL teatas kontakrühma loomisest neljapäeval ning ICG seadis endale Venezuela kriisi lahendamiseks 90-päevase tähtaja.

Mogherini sõnul on ICG eesmärk aidata kaasa Venezuelas uute valimiste korraldamisele demokraatlikes tingimustes, mitte pidada kõnelusi president Nicolás Maduro valitsusega.

Venezuela rahvusassamblee spiiker Juan Guaidó kuulutas end 23. jaanuaril presidendi kohusetäitjaks, väites, et Maduro tagasivalimine viimastel presidendivalimistel oli ebaseaduslik. Washington ja paljud Ladina-Ameerika riigid tunnustasid Guaidód kiiresti ajutise riigipeana, kuid seda pole seni teinud EL ja selle liikmesriigid.

Hispaania, Saksamaa ja Prantsusmaa, Suurbritannia ja Holland andsid 26. jaanuaril Madurole 3. veebruari õhtuni aega uute valimiste väljakuulutamiseks, lubades vastasel juhul tunnustada presidendi kohusetäitjana Guaidót.

Kolmapäeval teatasid Mehhiko ja Uruguay, et korraldavad 7. veebruaril Venezuela poliitilise kriisi arutamiseks rahvusvahelise konverentsi "neutraalse positsiooniga" riikidele ja organisatsioonidele.

Maduro selja taha on asunud tema pikaajalised toetajad Venemaa, Hiina, Kuuba ja Türgi ning sotsialistist presidendile on endiselt lojaalne Venezuela sõjavägi, kuigi laupäeval teatas õhujõudude kindralmajor Francisco Yánez, et tunnustab presidendina Guaidód.

Enne Yánezi oli sõjaväelastest Madurost lahti öelnud Venezuela kaitseatašee Washingtonis kolonel José Luis Silva.

Maduro ütles teisipäeval, et on valmis pidama opositsiooniga kõnelusi ja kuulutama välja ennetähtaegsed parlamendivalimised, kuid välistas uute presidendivalimiste korraldamise, nagu nõuavad opositsioon ja lääneriigid.

Moskva: maailm peaks aitama Venezuelal oma probleeme lahendada

Rahvusvaheline kogukond peaks aitama Venezuelal lahendada riigis esinevaid probleeme destruktiivse välise sekkumiseta, ütles Vene välisministeeriumi ametnik pühapäeval.

"Lahendus nendele probleemidele [mis Venezuelas eksisteerivad], peamiselt sotsiaalmajanduslikele, tuleks leida ja seda peaksid tegema venezuelalased ise," lausus Vene välisministeeriumi Ladina-Ameerika osakonna direktor Aleksandr Štšetinin.

"Rahvusvahelise kogukonna missioon on aidata neil ilma destruktiivse välise sekkumiseta seda teha," lausus ta. 

Venemaa on Venezuela presidendi Nicolás Maduro režiimi üks peamisi toetajaid.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: