USA hoiatas taas Venezuela opositsiooniliidri ründamise eest

{{1548816480000 | amCalendar}}
Venezuela opositsiooniliider Juan Guaidó.
Venezuela opositsiooniliider Juan Guaidó. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMA

USA presidendi Donald Trumpi administratsiooni riiklik julgeolekunõunik John Bolton hoiatas teisipäeval taas tõsiste tagajärgede eest, kui midagi peaks juhtuma Venezuela opositsiooniliidri Juan Guaidóga.

"Las ma toonitan veelkord - saavad oleme tõsised tagajärjed kõigile, kes üritavad demokraatiat tagasi pöörata ja teha kahju Guaidóle," kirjutas Bolton suhtlusvõrgustikus Twitter.

Valge Maja kutsus esmaspäeval Venezuela relvajõude nõustuma võimu rahumeelse üleminekuga president Nicolás Madurolt opositsiooniliidrile Guaidóle, keda USA on tunnustanud Venezuela ajutise riigipeana.

Trump hoiatas ameeriklasi Venezuelasse reisimise eest

USA president Donald Trump hoiatas kolmapäeval ameeriklasi Venezuelasse reisimise eest. 

Kolmapäevaks on oodata "hiiglaslikku meeleavaldust", kirjutas president Twitteris. "Ameeriklased ei tohiks Venezuelasse reisida, kuni edasiste teadeteni," lisas ta.  

Ühendriigid on kehtestanud Venezuelale sanktsioonid, mis võivad riigi ilma jätta miljarditest naftadollaritest. 

USA president säutsus: "(Venezuela president Nicolás) Maduro on valmis pidama läbirääkimisi Venezuela opositsiooniga pärast USA sanktsioone ning naftatulu külmutamist. Venezuela ülemkohus on võtnud Guaidó oma sihtmärgiks." 

Ladina-Ameerika riigid on sõjalise sekkumise vastu Venezuelas

Rühm Ladina-Ameerika riike ja Kanada on vastu sõjalisele sekkumisele Venezuelas, teatas teisipäeval Peruu välisminister Nestor Popolizio.

"Lima Grupp teatab, et on vastu igasugusele sõjalisele sekkumisele Venezuelas," kinnitas Popolizio.

Mehhiko oli ainus 14 riiki ühendava Lima Grupi liige, mis ei allkirjastanud reedel avaldust, milles kutsuti Nicolas Madurot andma võim üle Venezuela demokraatlikult valitud ja opositsiooni kontrolli all olevale parlamendile ja mitte alustama sel nädalal uut ametiaega.

Lima Gruppi kuuluvad Argentina, Brasiilia, Kanada, Tšiili, Colombia, Costa Rica, Guatemala, Guyana, Honduras, Panama, Paraguay, Peruu ja Saint Lucia.

Venezuela ülemkohus keelas opositsiooniliidril riigist lahkumise

Venezuela ülemkohus teatas teisipäeval, et keelas opositsiooniliidril ja rahvusassamblee esimehel Juan Guaidól riigist lahkumise ja külmutas tema varad pankades.

Ülemkohus on mehitatud president Nicolás Maduro liitlastega.

"Tal on keelatud riigist lahkumine, kuni eeluurimise lõppemiseni," ütles ülemkohtu president Maikel Moreno.

Venezuela opositsioonijuht ärgitab valitsuse vastu streikima

Guaidó ärgitas inimesi astuma kolmapäeval kaheks tunniks oma kodust ja töökohast välja, et protestida president Nicolás Maduro valitsuse vastu.

Maduro võimu legitiimsuse vaidlustanud Guaidó ärgitab venezuelalasi üle riigi alustama streiki kella 12-st. See on tema esimene üleskutse massimeeleavaldusele pärast seda, kui ta end eelmisel nädalal riigi õiguspäraseks juhiks kuulutas.

Paarkümmend riiki asus Maduro ja Guaidó vastasseisus Guaidó poolele. Riikide seas on mitu suurt Ladina-Ameerika riiki ja USA, mis kehtestas Venezuelale sanktsioonid. Nende tagajärjel võib majandusraskustes Venezuelal jääda saamata miljardite dollarite eest naftatulu.

Madurot aga toetavad Venezuela kindralid ja ta ei kavatse ametist loobuda.

Guaidó ärgitab EL-i panema Venezuela valitsusele lisasanktsioone

Guaidó ärgitas kolmapäeval Euroopa Liitu kehtestama veel sanktsioone Venezuela presidendi Nicolás Maduro valitsusele.

"Vajame EL-ilt rohkem sanktsioone. Selliseid, nagu otsustas USA," lausus Guaidó usutluses Saksa päevalehele Bild.

"Elame diktatuuris ja surve peab olema. Mõrvatakse aina rohkem ja rohkem inimesi."

"Pole kahtlustki, et see režiim on täiesti korrumpeerunud... (Maduro) on diktaator," lisas ta.

Saksamaa ütles eelmisel reedel, et on valmis tunnustama Guaidód Venezuela ajutise presidendina, kui kaheksa päeva jooksul uusi presidendivalimisi ei toimu.

Guaidó ütles Bildile, et "ainuüksi viimasel nädalal on meeleavaldustel kinni peetud 70 inimest. Vanglates on üle 300 poliitvangi."

"Me kõik elame vangistuse või isegi mõrvatuks osutumise veerel."

Vene meedia: Venezuela president on valmis opositsiooniga kõnelusi pidama

Maduro sõnul on ta valmis pidama USA toetatud opositsiooniga läbirääkimisi, teatas Vene meedia kolmapäeval.

"Olen valmis istuma opositsiooniga läbirääkimistelaua taha, et saaksime pidada kõnelusi Venezuela hüvanguks," lausus Maduro Caracases usutluses Vene riiklikule uudisteagentuurile RIA Novosti.

Maduro sõnul toetab ta ennetähtaegseid parlamendivalimisi.

"Oleks väga hea korraldada parlamendivalimised varasemas etapis. See oleks hea poliitilise arutelu vorm," lausus ta.

Samas lükkas ta tagasi nõudmise pidada lähiajal uued presidendivalimised.

"Venezuela presidendivalimised on toimunud ning kui imperialistid tahavad uusi valimisi, siis las nad oodaku 2025. aastani," ütles Maduro. Ilmselt viitas ta USA-le.

Maduro on Venezuela president 2013. aastast, kuid tema tagasivalimist mais ei tunnusta Euroopa Liit, USA ning Ameerika Riikide Organisatsioon (OAS).

Maduro vihjas, et kaalukeeleks sõjavägi on kindlalt tema selja taga.

"Täidan oma kohuseid relvajõudude juhina, nagu näeb ette riiklikud Bolivari relvajõud kinnistanud põhiseadus... Ja Bolivari relvajõud on eeskuju eetika, ustavuse ja distsipliini vallas," lisas ta.

Maduro väitis ka, et USA presidendi Donald Trumpi valitsus andis Colombia valitsusele korralduse ta tappa.

"Kui minuga üks päev midagi juhtub, siis vastutavad kõige minuga toimunu eest Donald Trump ja Colombia president Iván Duque," ütles Maduro. Samas lisas ta, et ta on heades kätes. Meedia varasemal teatel aitavad Maduro julgeolekut tagada Vene ettevõttega Wagner seotud palgasõdurid. 

Venemaa on opositsiooni "võimu usurpeerimise" hukka mõistnud ning peab Madurot Venezuela legitiimseks juhiks.

Venemaa ja Venezuela koostöö on kestnud pikalt ning Maduro eelkäija Hugo Chávez, keda tunti USA-vastaste sõnavõttude poolest, oli Kremlis teretulnud külaline.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: