EL kritiseeris maksekanalist hoolimata Iraani pahatahtlikku tegevust

Kuvatõmmis IRIB TV videost Iraani raketikatsetuse kohta.
Kuvatõmmis IRIB TV videost Iraani raketikatsetuse kohta. Autor/allikas: AFP Photo/HO/IRIB/Scanpix

Euroopa Liit tervitas esmaspäeval eelmisel nädalal käivitatud maksemehhanismi Iraaniga, kuid hoiatas Teherani seoses selle raketiprogrammi ja sekkumisega Süüria sõjas.

Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa käivitasid eelmisel nädalal maksemehhanismi INSTEX kaubandus- ja ärisidemete jätkamiseks Iraaniga USA sanktsioone vältides lootuses hoida Teheran seeläbi 2015. aastal sõlmitud tuumaleppes.

EL kinnitas esmaspäevases avalduses, mille teksti üle vaidlesid liikmesriigid kauem kui nädala, pühendumust tuumaleppe päästmisele ja kritiseeris Washingtoni sellest lahkumise ja Iraanile majandussanktsioonide taaskehtestamise eest.

Maksemehhanismi nimetati avalduses elutähtsaks seaduspärase äritegevuse toetamisel ja rõhutati, et EL-i otsustavus "see töö lõpule viia on vankumatu".

Samas taunis EL Iraani ballistiliste rakettide programmi, sekkumist Lähis-Ida riikides ja hiljutisi rünnakukatseid EL-is elavate Iraani opositsioonitegelaste vastu.

Avalduses kritiseeriti Iraani "tegevust sõjalise, finants- ja poliitilise toetuse pakkumisel mitteriiklikele toimijatele riikides nagu Süüria ja Liibanon".

"EL-i nõukogu tunneb tõsist muret Iraani sõjaväe seotuse ja Iraani vägede jätkuva kohaloleku pärast Süürias," seisis avalduses.

Iraan on olnud kaheksandat aastat kestvas sõjas Venemaa kõrval Süüria presidendi Bashar al-Assadi tähtsaim toetaja ja osutanud Damaskusele igakülgset abi.

Kuigi EL on Iraani tuumalepet kaitsnud, on blokk püüdnud hoida Teheranil survet sanktsioonidega. Viimati kehtestas EL sanktsioonid Iraani luureteenistustele režiimi vastaste tapmiskatsete tõttu Hollandis, Taanis ja Prantsusmaal.

"Iraan jätkab jõupingutusi oma rakettide tegevusulatuse ja täpsuse suurendamiseks koos katsetuste ja operatiivlaskmiste sagenemisega. Need tegevused süvendavad usaldamatust ja suurendavad piirkondlikku ebastabiilsust," teatas EL Iraani raketiprogrammi kohta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: