USA prokurörid taotlevad Trumpi inauguratsioonikomitee dokumente

President Donald Trump 3. veebruaril Valgesse Majja saabumas.
President Donald Trump 3. veebruaril Valgesse Majja saabumas. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMA

USA föderaalprokurörid edastasid esmaspäeval kohtu kaudu president Donald Trumpi inauguratsioonikomiteele korralduse ligipääsuks selle dokumentidele osana juurdlusest komitee rahakogumise ja selle kasutamise suhtes.

Trumpi inauguratsioonikomitee pressiesindaja ütles AP-le, et komitee sai taotluse kätte ja vaatab seda läbi. Ta lisas, et komitee "kavatsus on juurdlusega koostööd teha".

Pressiesindaja ei öelnud, missuguseid dokumente prokurörid taotlesid. Manhattanil asuv USA prokuratuur AP-le kommentaare ei jaganud.

Ärileht Wall Street Journal (WSJ) teatas kohtukorralduse koopiale viidates, et prokurörid küsisid "kõiki dokumente" komitee rahastajate kohta ja ülestähendusi "kasu" kohta, mida doonorid annetuste eest said.

Eelmise aasta lõpus edastas WSJ, et föderaalprokurörid uurivad, kas komitee doonorid tegid annetusi poliitiliste teenete eest, mis võrduks föderaalsete korruptsiooniseaduste rikkumisega. Lehe andmeil keskendub juurdlus ka sellele, kas komitee kasutas seadust rikkudes ka 107 miljonit dollarit, mille see oli kogunud Trumpi inauguratsiooni tähistavate ürituste korraldamiseks.

Kohtukorraldusega taotlesid prokurörid ka dokumente, mis puudutavad annetusi, "mille tegid välisriikide kodanikud või mis tehti nende nimel", edastas leht.

Päevaleht New York Times kirjutas eelmise aasta lõpus, et föderaalprokurörid uurivad, kas keegi Katarist, Saudi Araabiast või teistest Lähis-Ida riikidest tegi Trumpi inauguratsioonikomiteele ja Trumpi-meelsele poliitilisele kampaaniakomiteele (PAC) ebaseaduslikke makseid.

USA föderaalseadus keelab välismaa annetused presidendi inauguratsioonile ja PAC-idele.

Inauguratsioonikomitee juht Tom Barrack kinnitas AP-le, et Trumpi kampaaniameeskonna ja Venemaa võimalikku kokkumängu 2016. aasta presidendivalimistel uuriv eriprokurör Robert Mueller küsitles teda 2017. aastal. Barrack ütles AP-le ka, et ta ei ole Muelleri juurdluse sihtmärk.

Trump vannutati Ühendriikide presidendiks 2017. aasta 20. jaanuaril.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: