President Trump pidas kongressile aastakõne: vaata uuesti ja loe kajastust

{{1549399560000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

USA president pidas teisipäeval (Eesti aja järgi kolmapäeval kell 4 öösel) kongressis aastakõne, mille ettekandmine vahepealse valitsuse tööseisaku tõttu nädala võrra hilines.

Tegemist on Trumpi kolmanda olukorda riigis käsitleva aastakõnega (State of the Union), kuid esimesega olukorras, kus kongressi kaks koda on erinevate parteide käes - senatis on endiselt enamuses vabariiklased, kuid esindajatekoda läks pärast vahevalimisi Demokraatliku Partei kontrolli alla.

Kõnet saab otseülekandes vaadata järgnevatest veebiakendest, mis hiljem muutuvad need täismahus videoteks. Otseülekannet saab vaadata ka C-SPAN-ist ja Valge Maja veebilehel, kuhu ilmub hiljem ka kõne täistekst. 

Trump kutsus aastakõnes ühtsusele

President Trump kutsus aastakõnes kongressi tegema lõpu poliitilisele patiseisule ning valitsema "mitte kahe parteina, vaid ühtse riigina".

"On aeg ületada vanad erimeelsused, parandada vanad haavad, ehitada uusi koalitsioone, luua uusi lahendusi," ütles ta kõnes.

"Me saame muuta meie kogukonnad turvalisemaks, meie perekonnad tugevamaks, meie kultuuri rikkamaks, meie usu sügavamaks ja meie keskklassi suuremaks ja õitsvamaks kui kunagi varem," sõnas Trump.

"Me peame tõrjuma kättemaksu ja vastuseisu poliitika ja võtma omaks koostöö, kompromissi ja üldise hüvangu lõpmatu potentsiaali. Üheskoos suudame murda aastakümneid kestnud poliitilise patiseisu."

Trump kiitis oma valitsuse majanduslikke saavutusi viimase kahe aasta jooksul, öeldes, et õnnestunud on luua miljoneid uusi töökohti ja tõsta inimeste palka.

"USA-s on toimumas majanduslik ime ja ainus asi, mis seda peatada saab, on rumalad sõjad, poliitika või naeruväärsed erapoolikud juurdlused."

Trump: USA töökohtade ja rikkuse vargusele Hiina suunalt tuleb lõpp

Trump ütles, et Washingtoni agressiivsed kaubandusläbirääkimised Hiinaga tähendavad lõppu Ühendriikide töökohtade ja rikkuse varastamisele Hiina suunalt. Ta kutsus Hiinat tegema kaugeleulatuvaid strukturaalseid muudatusi tööstuspoliitikas, millega Peking ilmselt ei soovi nõustuda.

Trump rõhutas, et Hiinale on nüüd tehtud selgeks, et tema aastaid kestnud tegevusele "Ameerika töökohtade ja rikkuse varastamisel on tulnud lõpp".

Kokkulepe Pekingiga "peab hõlmama reaalset, strukturaalset muutust, et lõpetada ebaõiglased kaubandustavad", sõnas USA president.

Piirimüürist: ma saan selle ehitatud

Trump lubas aastakõnes ka, et vastuoluline müür Mehhiko piirile ehitatatakse hoolimata demokraatide vastuseisust. Ta kutsus kongressi tegema koos tööd ja saavutama kokkulepe piirijulgeoleku küsimuses.

"Ma saan selle ehitatud," ütles Trump müüri kohta.

"Lihtsalt öeldes, müürid toimivad ja müürid säästavad elusid. Seega tehkem üheskoos tööd, kompromisse ja jõudkem kokkuleppele, mis muudab Ameerika tõesti turvalisemaks," ütles ta 10 päeva enne kongressile seatud tähtaega jõuda parteiülesele kokkuleppele piirijulgeoleku rahastamises.

Süüdistas Venemaad INF-leppe rikkumises

Trump süüdistas Venemaad keskmaa tuumajõudude lepingu (INF) pidevas rikkumises, mis sai põhjuseks Ühendriikide lahkumisele sellest.

"Mis puutub INF-i, siis meie täitsime lepingu tingimusi sõnasõnalt, samal ajal kui Venemaa pikka aega seda rikkus," ütles Trump. Tema sõnul ei olnud Ühendriikidel valikut, sestap otsustas Washington leppest lahkuda.

Trump ütles, et kaalutakse küsimust "uue kokkuleppe sõlmimiseks, võibolla Hiina osalusel", kuid otsust ei ole selles langetatud. Ta rõhutas, et USA jätkab raketitõrjeprogrammi ning "ei kavatse vabandada selle eest, et me teeme seda oma huvides".

Välispoliitikas Ameerika huvid esikohal

Kuigi Trump käsitles oma aastakõnes peamiselt siseriiklikke küsimusi, seal hulgas karmi suhtumist immigratsiooni, rõhutas ta, et edendab "välispoliitikat, mis seab Ameerika huvid esikohale".

"Suured riigid ei pea lõputuid sõdu," ütles Trump, viitega oma vastuolulisele korraldusele tuua kõik USA väed välja Süüriast ja vähendada poole võrra sõjalist kohalolekut Afganistanis.

Ta avaldas ettevaatlikku lootust, et intensiivsemaks muutunud läbirääkimised Afganistani islamiliikumisega Taliban toob kaasa "võimaliku poliitilise lahenduse" USA pikima sõja lõpetamiseks.

"Minu administratsioon peab konstruktiivseid kõnelusi mitme Afganistani rühmituse, seal hulgas Talibaniga," ütles Trump. "Me ei tea veel, kas me saavutame kokkuleppe, kuid me teame, et pärast kaks aastakümmet kestnud sõda on tulnud tund vähemalt püüelda rahu."

Üleskutse kaotada 10 aasta jooksul USA-st HIV

Trump kasutas aastakõnet üleskutseks mõlema partei toetusega algatusele juurida HI-viirus Ühendriikidest kümne aastaga välja.

"Teaduslikud läbimurded on toonud kunagi kaugena tundunud unistuse käeulatusse," lausus Trump kongressi kahe koja ühisistungil aastakõnes olukorrast riigis.

"Minu eelarves küsitakse demokraatidelt ja vabariiklastelt toetust HI-viiruse epideemia kaotamisele Ühendriikides 10 aasta jooksul," sõnas president. "Koos alistame aidsi Ameerikas ja kaugemal."

Valitsuse andmeil nakatus 2017. aastal USA-s HI-viirusesse 38 000 inimest.

"Ükski jõud maailmas ei ole teinud rohkem inimeste olukorra parandamiseks kui Ameerika vabadus," sõnas USA riigipea. "Viimastel aastatel oleme teinud võitluses HIV-i ja aidsi vastu tähelepanuväärseid edusamme."

Demokraatide esindaja kutsus ameeriklasi pühenduma USA ideaalidele

Demokraat Stacey Abrams kutsus vastulauses vabariiklasest presidendi aastakõnele olukorrast riigis ameeriklasi ühiselt pühenduma USA ideaalidele, mis ei kuulu läbirääkimisele.

"Meie kõige pakilisem ülesanne on realiseerida ameeriklaste tänased ja homsed unistused, leida tee iseseisvusele ja õitsengule, mis kestaks terve eluea. Lapsed väärivad suurepärast haridust hällist karjääri alguseni. Me võlgneme neile postiaadressist sõltumata turvalised koolid ja kõrgeimad standardid," lausus Abrams.

"Paraku reageerib praegune Valge Maja pelglikult olukorrale, kus esimese klassi lapsed harjutavad õppustel aktiivse tulistajaga toimetulemist ja kõrghariduse maksumus üha kasvab," lausus endine Georgia osariigi esindajatekoja demokraatide liider.

Abramsist, kes sai sügisel napilt lüüa Georgia kuberneri valimistel, sai teisipäeval esimene mustanahaline naine, kes on kunagi esinenud vastulausega presidendi aastakõnele.

Nüüdsest peale peavad ameeriklased Abramsi sõnul võtma käsile karmimad relvaseadused ja hariduslaenude söövitava mõju.

Demokraat kritiseeris ka vabariiklaste maksureformi. Immigratsioonist rääkides ütles ta: "Me teame, et 21. sajandi immigratsiooniplaani väljatöötamine on kahe partei koostöös võimalik, kuid see valitsus otsustab pigem panna lapsi puuri ja lahutada peresid."

"Kaastundlik kohtlemine piiril ei ole sama, mis avatud piirid. President Reagan mõistis seda, president Obama mõistis seda. Ameeriklased mõistavad seda. Demokraadid on valmis kindlustama tõhusalt meie sadamaid ja piire, kuid me peame mõistma, et põllumajandusest tervishoiu ja ettevõtluseni teeb Ameerika tugevamaks immigrantide kohalolek - mitte müürid," lausus Abrams.

Demokraat taunis ühtlasi valijate hääleõiguse piiramist mitmel pool Ühendriikides.

"See on meie demokraatia jaoks järgmine lahing, milles kõigil hääleõiguslikel kodanikel on võimalus kaasa rääkida visioonist, mida me oma riigile tahame. Me peame tagasi lükkama künismi, mille järgi on iga lubatud hääle andmine "võimuhaaramine"," sõnas ta.

Ameeriklased mõistavad tema sõnul, et need on väärtused, mida meie vaprad "mehed ja naised sõjaväemundris ja veteranid eluga riskides kaitsevad".

"Meie moraalse juhtrolli vundament on vabad ja õiglased valimised, kus valijad valivad oma juhte - mitte kus, poliitikud valivad oma valijaid," lausus Abrams.

"Sel lõhestatuse ja kriisi ajajärgul peame koonduma ja seisma üksteise eest ja üksteise kõrval. Ameerika on varemgi püüdluses õigluse ja võrdsuse poole eksiteele sattunud, kuid iga põlvkond on meie alustõed uuesti üle vaadanud ja teinud seal, kus vaja, parandusi," ütles ta.

Abrams ütles, et on küll pettunud presidendi lähenemises USA probleemidele, ei taha ta ometi Trumpi läbikukkumist. "Aga me vajame seda, et ta räägiks tõtt, austaks oma ametikohuseid ja erakordset mitmekesisust, mis on Ameerikale omane."

"Me loome üheskoos parema Ameerika ühise pühendumusega sotsiaalsele ja majanduslikule õiglusele. Ameerika võidab siis, kui ta võitleb meie jagatud väärtuste eest kõigi vaenlastega, nii välis- kui ka kodumaal," lausus ta.

Eelnes pikk vaidlus

Aastakõnele eelnes pikk ja senini sisulise lahenduseta vaidlus, mis puudutas Trumpi poolt lõunapiirile soovitud migratsiooni tõkestamiseks mõeldud müüri ning mis tõi kaasa USA ajaloo pikima valitsussektori tööseisaku. Viimane lõppes ainult tänu lühiajalisele kokkuleppele ning tähtaeg sisulise leppe sõlmimiseks saab otsa 15. veebruaril.

Demokraatliku Partei poolt peab traditsioonilise vastukõne Stacey Abrams, kes pälvis vahevalimiste ajal suurt üleriiklikku tähelepanu, kuna jäi novembrikuistel Georgia osariigi kuberneri valimistel väga napilt alla vabariiklasele Brian Kempile.

USA president kutsus oma aastakõne külaliseks koolipoiss Trumpi

Kui USA president Donald Trump peab teisipäeval kongressis oma teise kõne olukorrast riigis, on tema külaliste seas ka kuuendas klassis õppiv Joshua Trump, keda huvitavad teadus ja loomad.

Poiss ei ole presidendi pere liige, vaid elab Delaware' osariigis Wilmingtonis ning on Valge Maja avalduse kohaselt oma perekonnanime tõttu kiusamisobjektiks saanud. 

"Talle meeldib teadus, kunst ja ajalugu," märgitakse avalduses.

"Ta armastab ka loomi ja soovib tulevikus sellega seotud alal tööd teha," lisati avalduses, mille kohaselt on noore Trumpi kangelane ja parim sõber õhujõududes teeniv onu Cody. 

"Kahjuks on Joshuad tema perekonnanime pärast koolis kiusatud. Ta on tänulik esileedile ja Trumpi perekonnale toetuse pärast."  

Presidendil, esileedil ja kongressi 535 liikmel on lubatud kutsuda külalisi sellele iga-aastasele kõnele, tähtsale sündmusele riigi poliitilises kalendris, kus USA president räägib oma edusammudest ja visandab eesmärgid.

Esipaari ülejäänud külaliste seas on väidetavalt dokumentideta immigrandi tapetud vanapaari Gerald ja Sharon Davise pereliikmed ning vanglas oma senise eluga lõpparve teinud endine narkodiiler Matthew Charles, kellest sai esimene isik, kes detsembris heaks kiidetud kriminaalõigusreformi alusel vabanes. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR / AP-AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: