Muelleri büroo vaidlustas väite nagu oleks Trump käskinud Cohenil valetada

Michael Cohen ilmusl oma New Yorgi kodu juurde veidralt padjaga kätt toetades.
Michael Cohen ilmusl oma New Yorgi kodu juurde veidralt padjaga kätt toetades. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Eriprokurör Robert Muelleri büroo teatas harvaesinevas avalduses, et ajakirjanduses ilmunud väited, mille järgi USA president Donald Trump käskis endisel advokaadil Michael Cohenil kongressile valetada, ei õiged.

"Buzzfeedi kirjeldus teatud avaldusest eriprokuröri büroole ja selle ametkonna omandatud dokumentide ja tunnistuste iseloomustus seoses Michael Coheni tunnistustega kongressi ees ei ole täpsed," ütles Muelleri meeskonna pressiesindaja Peter Carr.

USA portaali Buzzfeed teatel ütles Michael Cohen uurijatele, et Trump andis talle isiklikult korralduse valetada Moskva Trump Toweri projekti kohta kongressile istungitel, mis toimusid 2017. aastal esindajatekoja ja senati luurekomiteedes.

Uudis põhines intervjuudel kahe anonüümseks jäänud "föderaalse korrakaitseametnikuga", kes Buzzfeedi sõnul olid seotud asja uurimisega.

Buzzfeed kutsus pärast eriprokuröri büroo avaldust seda selgitama, mida täpselt uurijatest ja prokuröridest koosnev meeskond vaidlustab. Buzzfeedi peatoimetaja Ben Smith teatas, et väljaanne jääb oma artiklis esitatud väidete ja "sellest teavitanud allikate" juurde.

Cohen oli 12 aastat Trumpi perefirma Trump Organization asepresident ja üks kinnisvaramagnaadist presidendiks tõusnud miljardäri peamisi usaldusisikuid. Trump toetus sageli talle, kui tal oli vaja lahendada raskeid probleeme või pidada läbirääkimisi tema eest.

Cohen otsustas uurijate survel Trumpist lahti öelda ja alustada koostööd eriprokurör Robert Muelleriga. Talle esitati süüdistus vaikimisraha maksmises 2016. aasta presidendivalimiste eel kahele naisele, kel olid Trumpiga afäärid. Maksed rikkusid kampaaniarahastuse reegleid ning Cohen mõisteti kolmeks aastaks vangi.

Coheni sõnul tegi ta maksed Trumpi korraldusel ja kahetseb nüüd Trumpi heaks töötamist.

Cohen tunnistas novembris, et andis uurijatele valetunnistusi kuni 2016. aasta keskpaigani kestnud katsete kohta pidada Vene ametnikega läbirääkimisi Trump Toweri ehitamiseks Moskvasse.

Ka Valge Maja tõrjus Buzzfeedi väiteid

Ka Valge Maja tõrjus reedel meedias ilmunud väiteid, et president Donald Trump käskis oma endisel eraadvokaadil Michael Cohenil valetada kongressile Moskvasse Trump Toweri ehitamise plaani kohta.

Trumpi advokaat Rudy Giuliani nimetas Buzzfeedi loos esinevaid väiteid "kategooriliselt valeks". Valge Maja pressiesindaja asetäitja Hogan Gidley nimetas neid "naeruväärseks" ja ütles, et Cohen on nüüdseks juba "tõestatud valetaja".

Ükski teine meediakanal pole Buzzfeedi väiteid kinnitanud.

Kongressi demokraadid lubasid Buzzfeedi väiteid uurida, selgitamaks välja, kas president pani toime tagandamisprotsessi alustamist õigustava kuriteo.

"Need kahtlustused võivad osutuda alusetuks, kuid kui need peaksid tõele vastama, kujutaksid need nii valevandumisele õhutamist kui õigusemõistmise takistamist," lausus senati luurekomitee demokraadist esimees Adam Schiff.

"Süüdistus, et Ühendriikide president võis õhutada valetunnistuste andmisele meie komisjoni ees, eesmärgiga uurimist piirata ning varjata oma äritegemisi Venemaaga, on seni kõikidest kõige tõsisem," sõnas Schiff. "Teeme kõik mis vaja välja selgitamaks, kas see on tõsi."

"Mis tahes väited - ükskõik mis allikast -, et president andis Michael Cohenile nõu valetada, on kategooriliselt valed. Michael Cohen on süüdimõistetud kurjategija ja valetaja," sõnas Giuliani.

"Tänased väited on lisa Michael Coheni õelusest ja meeleheitest sündinud väljamõeldud valedele," lausus ta.

Ka president ise reageeris Muelleri büroo ümberlükkamisele: 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: