Vähist tervenev mees: vähiga peab sõbraks saama ja teda austama

Foto: (Foto: ERR)

2017. aastal viimases staadiumis kopsuvähi diagnoosi saanud Saaremaa mees Ott Paakspuu rääkis Ringvaatele oma loo, kus ta kaotas lootuse, kuid tänu vähiravifondi Kingitud Elu poolt toetatud ravimitele on kaks aastat hiljem sellises seisus, et tunneb end hästi ja saab taas ka tööl käia.

"Lugu algas pihta, kui ma hakkasin köhima. Olin olnud suitsumees ja ei pööranud sellele eriti rõhku. Aga kui ma arsti poole pöördusin 2017, siis oli asi nii kaugele läinud, et mul avastati neljanda staadiumi kopsuvähk. 2018. aasta kevadeks olin üsna viletsas seisus ja ka endal oli lootus kadunud. Kaalusin vaid 66 kilo. Siis tegi raviarst ettepaneku pöörduda vähiravifondi Kingitud Elu poole ja sealt algas minu paranemine," rääkis Saaremaa mees Ott Paakspuu.

Mehe sõnul täitis ta ära ankeedi ja saatis selle vähiravifondi, kust üllatavalt ruttu võeti temaga ühendust.

"Juba samal päeval helistas fondi juhataja Toivo Tänavsuu mulle tagasi. Ta küsis, kas ma olen nõus panema oma Facebooki seinale oma loo. Ja nii see hakkas minema. Tänu sellele fondile ma praegu üldse elan. Ma ei saanud ju alla anda, sest eesti rahvas oli mu sponsor olnud," sõnas Ott Paakspuu.

Tema abikaasa Sirje Paakspuu lisas, et vähiravifondi poole pöörduti raviarsti soovitusel, kuna haigekassa ei maksnud mehele vajaliku ravimi eest (ravim Keytruda).

"Meil oli tore noor arst, kes andis lootust, et tänapäeval on sellele vähivormile ravivõimalus. Aga enne kui paremaks läks, oli väga masendav. Eks ma ikka käisin nutmas, aga väljas külmas. Olin öösiti üleval, kui tal oli raske hingata. Aga ma ei jätnud jonni, ma olen võitleja tüüp. Ja kui ta vahepeal ainult lamas ja ei suutnud rääkida, siis ühel hetkel ravim mõjus, ta hakkas rääkima ja nalja viskama. Siis ma tundsin, et nüüd vist pääseme," sõnas Sirje Paakspuu.

Ott Paakspuu käis ka enne ka keemiaravil, kuid vähk keemiaravile ei allunud,

"Aga need inimesed, kes minuga koos keemiaravil olid. Nad olid küll raskelt haiged, aga nad andsid mulle väga palju elutahet juurde. Saada 80-aastastelt inimestelt pauerit juurde, et ära anna alla ja pane nüüd edasi mees," sõnas Ott Paakspuu.

Paakspuu sõnul on ta tänaseks sedavõrd tervenenud, et saab taas tööl käia.

"Ma ei taha kiita. Selle haigusega peab sõbraks saama. Ja sõpru peab asustama. Tunnen taas endas jõudu ja käin tööl. Ma ei kaalu enam 66 kilo. Ma ei suitseta enam. Võib öelda, et suits jättis mu ise maha."

Vähiravifondi Kingitud Elu registreerisid 5. veebruaril 2014 vähiga võidelnud ajakirjanik Hille Tänavsuu, tema poeg Toivo Tänavsuu ja Janek Mäggi. Viiendat sünnipäeva tähistanud fond on selle aja jooksul kogunud annetustena üle 6,1 miljoni euro ja andnud abi 550 inimesele, kes riiklikust meditsiinisüsteemist oleksid jäänud vajaliku toetuseta.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: